Stacja paliw

i

Autor: PAWEL DABROWSKI / SUPER EXPRESS Ceny paliw różnią się na poszczególnych stacjach

Przedłużenie tarczy antyinflacyjnej pod znakiem zapytania. "Decyzja w grudniu"

2022-11-04 14:20

Być może w tej sytuacji, w jakiej teraz jesteśmy, rząd nie będzie mógł przedłużyć tarczy antyinflacyjnej, zresztą w budżecie tego nie zakłada - zauważył prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w środę, że decyzja ws. tarczy zapadnie w grudniu. Tarcza antyinflacyjna obniża m.in. ceny energii i paliw.

Tarcza antyinflacyjna do grudnia 2022

Według szefa PFR Pawła Borysa "główny wzrost wydatków wynika z tarcz energetycznych oraz wydatków zbrojeniowych na przyszły rok". W jego ocenie "być może rząd będzie zmuszony do tego, żeby nie przedłużać tarczy antyinflacyjnej w przyszłym roku - są to te obniżki VAT-u i akcyzy na nośniki energii". Dopytywany w TVN24, czy w 2023 r. nie będzie tarczy antyinflacyjnej, prezes PFR wskazał, że "być może w tej sytuacji, w jakiej teraz jesteśmy, rząd nie będzie mógł tego przedłużyć, zresztą w budżecie tego nie zakłada". - Rząd być może będzie musiał zastosować inne rozwiązania - ocenił.

Przeczytaj także: 9 złotych za litr diesla. Analityk kreśli czarny scenariusz

Borys przypomniał, że "od dwóch lat mamy potężne turbulencje w gospodarce i wszyscy traktują to bardzo poważnie". - Wydaje się, że COVID-19 przeszliśmy możliwie suchą stopą pod względem gospodarczym. Teraz musimy sobie poradzić z tymi wyzwaniami - powiedział. Szef PFR wskazał, że "w przyszłym roku potrzeby pożyczkowe finansów publicznych będą bardzo duże i to się zderza z bardzo trudnymi sytuacjami na rynkach finansowych". - To wymaga oczywiście - tak jak mówi premier - większej dyscypliny finansowej - podsumował.

Tarcza antyinflacyjna zostanie przedłużona? Premier: decyzja w grudniu

O dalsze rządowe wsparcie był pytany w środę premier. Mateusz Morawiecki zaznaczył, że ostateczna decyzja zapadnie w grudniu.

Głos w sprawie zabrał kilka dni temu także wiceminister finansów Artur Soboń. - Przedłużenie tarczy antyinflacyjnej nie jest wykluczone, ale rozważamy różne rozwiązania, które mogłyby skutkować tym samym, co proste przedłużenie tarczy antyinflacyjnej – zapowiedział w radiu RMF FM.

Tarcza antyinflacyjna - co to

Tarcza antyinflacyjna obniża stawki akcyzy do poziomu minimum unijnego na energię elektryczną i niektóre paliwa silnikowe, tj. olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzynę silnikową, gaz skroplony LPG; zwalnia z tego podatku energię elektryczną wykorzystywaną przez gospodarstwa domowe; obniża akcyzę do poziomu minimum unijnego na lekki olej opałowy. Ponadto tarcza wyłącza sprzedaż paliw silnikowych z podatku od sprzedaży detalicznej.

W tarczy stawka 0 proc. VAT obejmuje podstawowe produkty spożywcze opodatkowane wcześniej 5 proc. podatkiem. 0 proc. stawka VAT ma też zastosowanie do nawozów, środków ochrony roślin i innych środków wspomagających produkcję rolniczą (zamiast 8 proc.), a także do gazu ziemnego (zamiast 23 proc., a od 1 lutego 2022 r. 8 proc.).

Stawka 5 proc. VAT ma zastosowanie do energii elektrycznej i cieplnej (zamiast 23 proc., a od 1 lutego 2022 r. 8 proc.), a 8 proc. VAT do paliw silnikowych (zamiast 23 proc.).

Pieniądze to nie wszystko. Piotr Arak – inflacja będzie rosła