komin

i

Autor: ARTUR HOJNY / SE/ East News

sezon grzewczy

Przegląd kominiarski. Ile kosztuje usługa kominiarza? Kiedy wykonać przegląd komina i instalacji?

2023-10-25 21:08

Kominiarze mają jesienią mnóstwo pracy. Właściciele domów wzywają ich tuż przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Wyjaśniamy, ile kosztuje przegląd kominiarski, kiedy trzeba przeprowadzić przegląd komina, jak często należy sprawdzać drożność komina i stan pieca, a także co grozi właścicielowi nieruchomości, za brak ważnego przeglądu kominiarskiego.

Spis treści

  1. Przegląd kominiarski - kiedy, jak wygląda przegląd, co robi kominiarz
  2. Co grozi za brak przeglądu kominiarskiego?
  3. Kto może przeprowadzić przegląd kominiarski?
  4. Ile kosztuje przegląd kominiarski?
  5. Kominiarz, czym się zajmuje

Przegląd kominiarski - kiedy, jak wygląda przegląd, co robi kominiarz

Przegląd kominiarski to obowiązek właścicieli domów i zarządców nieruchomości, który opisuje artykuł 62 Ustawy prawo budowlane. Przeglądy kominiarskie należy wykonywać:

  • przynajmniej raz w roku;
  • dwa razy w roku, jeśli nieruchomość jest ogrzewana paliwem ciekłym (np. olejem opałowym);
  • cztery razy w roku, jeśli nieruchomość jest ogrzewana paliwem stałym (np. węglem);

Kominiarz w czasie przeglądu sprawdza drożność przewodów kominowych, a także drożność i szczelność samego komina. W razie potrzeby musi udrożnić i wyczyścić przewody i komin przy użyciu specjalnego sprzętu. Jeśli wykryje poważne usterki, musi poinformować o nich właściciela czy zarządcę nieruchomości, by mogli podjąć bardziej zaawansowane działania. Na koniec przeglądu kominiarz musi wystawić protokół kominiarski.

Co grozi za brak przeglądu kominiarskiego?

Przegląd kominiarski ma na celu przede wszystkim ochronę zdrowia i życia mieszkańców danej nieruchomości. To obowiązek wynikający z przepisów prawa. Jeśli właściciele czy zarządcy się od niego uchylają, grożą im konsekwencje. Pierwsza to mandat w wysokości 500 złotych, który może nałożyć inspektor nadzoru budowlanego. Jeśli nieruchomość ma niedrożną instalację kominową, dystrybutor może odciąć dostawy gazu. Jeśli nieruchomość nie przeszła przeglądu i nie zostało to udokumentowane, ubezpieczyciel może nie wypłacić ubezpieczenia z tytułu np. pożaru.

Kto może przeprowadzić przegląd kominiarski?

Kontrolę stanu technicznego przewodów kominowych powinny przeprowadzać (Prawo budowlane):

  • osoby posiadające kwalifikacje mistrza w rzemiośle kominiarskim – w odniesieniu do przewodów dymowych oraz grawitacyjnych przewodów spalinowych i wentylacyjnych;
  • osoby posiadające uprawnienia budowlane odpowiedniej specjalności – w odniesieniu do przewodów kominowych (...) oraz do kominów przemysłowych, kominów wolno stojących oraz kominów lub przewodów kominowych, w których ciąg kominowy jest wymuszony pracą urządzeń mechanicznych.

Ile kosztuje przegląd kominiarski?

Ile kosztuje usługa kominiarza - na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ cena przeglądu kominiarskiego czy innych usług nie jest odgórnie narzucona. Cena zależy od rodzaju usługi i pracy, jaką musi wykonać kominiarz, a także od regionu Polski - w mniejszych miastach będzie taniej. Średnio można przyjąć, że zwykły przegląd i czyszczenie komina może kosztować od 50-100 złotych do nawet ponad 300 złotych, w przypadku bardzo zanieczyszczonej i starej instalacji.

Kominiarz, czym się zajmuje

Kominiarz to rzemieślnik zajmujący się czyszczeniem i sprawdzaniem stanu technicznego przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Kominiarz musi mieć przede wszystkim odpowiednie uprawnienia - posiadać kwalifikacje mistrza w rzemiośle kominiarskim, a także być członkiem Korporacji Kominiarzy Polskich. Kominiarza można wezwać nie tylko w przypadku problemów z kominem, ale także zimą, np. do zwisających z dachu sopli.

Według Komisji Branżowej Kominiarzy Związku Rzemiosła Polskiego w Polsce działalność prowadziło w 2020 roku około 4500 zakładów świadczących usługi kominiarskie.

Korporacja Kominiarzy Polskich powstała 2 lutego 1991 roku. Jak wyjaśniono na korporacjakominiarzy.pl, jest stowarzyszeniem zawodowym zrzeszającym wyłącznie mistrzów kominiarskich. Działa na rzecz rozwoju techniki kominiarskiej. Współdziała z instytucjami państwowymi, samorządowymi, gospodarczymi i organizacjami społecznymi w zakresie zapobiegania zatruciom i wybuchom gazu, poprawy stanu bezpieczeństwa p. pożarowego, racjonalnego gospodarowania paliwami i ochrony środowiska naturalnego. Korporacja bierze udział w opracowywaniu i wdrażaniu przepisów i norm obowiązujących w branży. Działalność Korporacji nie ogranicza się tylko do Polski.

Kominiarz to dawniej bardzo popularny zawód, dziś już wymierający.

Nowa lakiernia w Warszawie, zdjęcia 

Kominiarze świętowali w Bydgoszczy. Maszerowali ulicami miasta