Przelot ISS na tle Słońca

i

Autor: NASA HQ PHOTO flickr.com Przelot ISS na tle Słońca

Przeloty ISS na tle Słońca - kiedy i jak je obserwować?

2022-04-13 10:32

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna regularnie pojawia się na tle tarczy słonecznej. Momenty "tranzytu" można obserwować z Ziemi! Jak i kiedy robić to na terenie Polski? Tego dowiecie się z naszego artykułu.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna stale krąży nad naszą planetą. Jej pierwsze moduły wystrzelono na orbitę w 1998 roku. Dziś stanowi ona kosmiczne centrum badań i obserwacji, w którym pracują astronauci z całego świata. ISS, jak brzmi skrócona nazwa stacji (International Space Station) to także gratka dla wielbicieli i wielbicielek obserwacji nieba. Jej przeloty można bowiem obserwować. Szczególnie cenione jest uchwycenie stacji na tle tarczy słonecznej. Jest to bardzo trudne, gdyż tranzyt trwa około 1. sekundy. Dzięki stronie przygotowanej przez jednego z fanów astronomii, ustalenie dokładnej daty i godziny przelotu staje się jednak łatwiejsze. Sprawdźcie, kiedy i jak oglądać to wydarzenie z Polski.

Tajemnicze światła na niebie w Warszawie. Mieszkańcy byli w szoku! Co to jest?!

ISS na tle Słońca - obserwacje na terenie Mazowsza i Live kanału Z głową w gwiazdach

Z warunków pogodowych doskonałych do obserwacji tranzytu ISS na tle Słońca mogą w najbliższych dniach skorzystać mieszkańcy i mieszkanki Mazowsza! W środę, 13. kwietnia przelot będzie można zauważyć około 14:42:01, zaś w czwartek, 14. kwietnia, około 10:40:59. Oba te wydarzenia będą transmitowane na żywo na Facebooku Z głową w gwiazdach.

Jak obserwować przeloty ISS na tle słońca?

By podziwiać to fascynujące zdarzenie, należy być dobrze przygotowanym. Tranzytu nie dostrzeżemy gołym okiem. Potrzebny jest teleskop. Ale to nie wszystko! Musi on być wyposażony w odpowiednie filtry. Patrzenie na Słonce bez nich jest skrajnie niebezpieczne dla wzroku! Filtry te wykonywane są ze specjalnej folii BAADER. Ceny najtańszych zaczynają się już od około 30 zł.

ISS na tle Słońca - jak wyznaczyć datę i godzinę przelotu?

Tranzyt Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na tle Słońca jest wyjątkowo trudny do uchwycenia. Niska orbita ISS sprawia, że daty i godziny różnią się diametralnie w zależności od miejsca obserwatora. Ponadto sam transfer trwa zaledwie sekundę. Na szczęście dokładny czas da się dziś wyznaczyć dzięki wyszukiwarce przygotowanej przez Bartosza Wojczyńskiego. Ten polski miłośnik astronomii stworzył stronę, dzięki której każdy może sprawdzić, kiedy i o której obserwować tranzyt w konkretnym miejscu. Wystarczy wpisać szerokość i długość geograficzną oraz wysokość n.p.m. swojego punktu obserwacji, lub skorzystać z automatycznego określania współrzędnych. Wyszukiwarka dostępna jest na stronie transit-finder.com.