Nielegalny transport chronionych koralowców
Chociaż koralowce wyglądają jak „podwodne kwiaty” to są w rzeczywistości zwierzętami. Ich nazwa systematyczna – Anthozoa pochodzi z j. greckiego i jest połączeniem słów: anthos „kwiat „oraz zoon „zwierzę”. W przesyłce nadanej w Indonezji, funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej w Oddziale Celnym Towarowym I w Warszawie, znaleźli 10 sztuk żywych koralowców. Koralowce należą do gatunków chronionych na podstawie Konwencji Waszyngtońskiej (CITES).
Przewożenie okazów CITES wymaga zgłoszenia celnego i przedstawienia zezwoleń eksportowo-importowych wydanych przez odpowiednie organy administracyjne w kraju wywozu i kraju przywozu. Importer nie posiadał zezwolenia na ich przywóz do Polski. Przewóz chronionych okazów bez spełnienia tych warunków jest przestępstwem, zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.Transport bardzo wrażliwych na zmiany otoczenia koralowców jest dla nich bardzo niebezpieczny. Należy im zapewnić podróż w zbiornikach z wodą spełniającą wszystkie niezbędne do ich przeżycia parametry: temperatury, pH, zasolenia. Znalezione koralowce były umieszczone w plastikowych workach z wodą co stanowiło poważne zagrożenie dla ich życia. Dzięki szybkiej reakcji i współpracy funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej z pracownikami Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie koralowce udało się uratować. Uratowane zwierzęta zostały umieszczone w warunkach zbliżonych do naturalnych i otoczone specjalistyczną opieką ZOO.
Przemyt zwierząt, okrutny proceder zbudowany na cierpieniu
Od stanu raf koralowych zależy życie 25% wszystkich gatunków żyjących w morzach i oceanach. To niezwykle cenne obszary dla różnorodności biologicznej. Zagrożeniem dla raf są przede wszystkim zmiany klimatyczne i zanieczyszczenia oceanów, ale także przemytnicy zwierząt, którzy niszczą je dla zysku.
Chociaż morskie akwaria są niezwykle piękne to należy pamiętać, że wymagają one specjalistycznej opieki. Decydując się na założenie takiego akwarium należy pamiętać, że koralowce należy kupować tylko z legalnych źródeł. Zanim zdecydujemy się na zakup powinniśmy sprawdzić pochodzenie zwierząt i ich dokumentację.
Przemytnicy zwierząt nie dbają o dobro zwierząt ani ochronę środowiska. Kupując zwierzęta z nielegalnych źródeł przyczyniamy się do cierpienia zwierząt, których większość ginie w męczarniach podczas nielegalnych transportów.