plac Centralny

i

Autor: UM Warszawa / Pracownia A-A Collective

Przestrzeń pod PKiN czeka rewolucja. Pięć firm chce się zająć przebudową

2023-02-18 20:06

Pięć firm zgłosiło chęć przebudowania głównej części pl. Defilad, czyli pl. Centralnego. Zamiast betonu, na mieszkańców ma czekać zieleń sprzyjająca wypoczynkowi i spotkaniom. Zwycięzcę przetargu poznamy za kilka tygodni.

Rewolucja w centrum Warszawy

- Budowa placu Centralnego to kolejny element zmian w ramach programu Nowe Centrum Warszawy. Koncepcja przebudowy pl. Defilad na osi ul. Złotej zakłada, że przed Pałacem Kultury i Nauki powstanie miejsce na codzienne spotkania mieszkańców i organizację wydarzeń kulturalnych. Z ogromnej przestrzeni zostanie wykrojony bardziej kameralny plac, który uatrakcyjni ścisłe centrum miasta. Pojawi się ponad 100 nowych drzew, tysiące krzewów, trawniki oraz miejsce z wodą - poinformował ratusz.

Pod wpisem prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego rozgorzała dyskusja. Większość internautów uważa projekt za jak najbardziej pozytywny, choć pojawiają się też głosy sceptyczne, które porównują inwestycję do krytykowanej przebudowy placu Pięciu Rogów.

Czytaj również: To tu Joe Biden wygłosi swoje przemówienie. Jaką historię skrywają Arkady Kubickiego?

Jak będzie wyglądał plac Centralny?

Według projektu nieregularny układ chodników i zieleni odwzoruje sieć dawnych ulic i zarys budynków. Trawniki mają przypominać miejsca, w których stały kamienice. Pozostałości po starych budynkach zostały wyburzone po II wojnie światowej, by zrobić miejsce pod Pałac Kultury i Nauki.

- Nawierzchnia placu zostanie wykonana z sześciu różnych rodzajów kamienia. Obrysy dawnych kamienic zostaną wykonane z wielkoformatowych płyt kamiennych w różnych wybarwieniach: szarym i czerwonym. Dawne dziedzińce zostaną wybrukowane ponownie wykorzystaną kostką granitową z placu Defilad oraz uzupełnione płytami granitowymi z okolic trybuny honorowej. Układ ulic z 1939 r. przypomną w tym miejscu pasy ułożone z kostki granitowej - poinformował ratusz.

Na placu znajdą się trawniki o łącznej powierzchni kilku tysięcy metrów kwadratowych. Posadzone zostanie ponad 40 gatunków roślin cebulowych i gatunków bylin. Do tego dojdzie 11 gatunków krzewów, a także 109 drzew takich, jak m.in. robinie akacjowe, jesiony, glediczje, derenie, grujeczniki, miłorzęby i magnolie.

Jest pięć ofert

W przetargu wpłynęło pięć ofert, które mieszczą się w przedziale od 61,2 do 73,7 mln zł. Zarząd Dróg Miejskich już rozpoczął analizę nadesłanych propozycji, a rozstrzygnięcie powinno zapaść w ciągu kilku tygodni. Od momentu podpisania umowy wybrany wykonawca będzie miał na realizację inwestycji 60 tygodni, czyli około 14 miesięcy.

Kierowcy autobusów w Warszawie chcą więcej zarabiać