Mocne słowa Rafała Trzaskowskiego! Ma plan na odsunięcie PiS od władzy? Nie ma innego scenariusza…

i

Autor: Marek Zieliński/Super Express Mocne słowa Rafała Trzaskowskiego! Ma plan na odsunięcie PiS od władzy? "Nie ma innego scenariusza…"

Rafał Trzaskowski o realizacji szczepień w Polsce: ,,chaos widać na każdym kroku"

2021-04-09 7:14

Wygląda to na kolejną odsłonę chaosu - powiedział w czwartek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski pytany o realizację szczepień i dostawy szczepionek. Zapewnił, że Warszawa będzie gotowa na czas do uruchomienia szczepień masowych.

Trzaskowski był pytany w TVN24, czy ma już potwierdzenie z rządu, że Warszawa dostanie szczepionki. Odparł, że "sytuacja jest niebywała". Przyznał, że z niedowierzaniem obejrzał konferencję premiera, z której - jego zdaniem - wynikało, że będzie jeden punkt szczepień demonstracyjny 20 kwietnia. "My będziemy gotowi na czas, tylko pytanie jest takie, czy rządzący dostarczą nam szczepionki" - dodał.

"Dzisiaj wygląda to na kolejną odsłonę chaosu. Z jednej strony prosi się samorządy o pełną gotowość. My stajemy na uszach. Mamy 13 punktów przygotowanych. Jesteśmy w stanie rzeczywiście szczepić 80 tys. osób tygodniowo. W tej chwili mamy pytania, wątpliwości, co do tego, czy te szczepionki zostaną dostarczone przez rządzących na czas" - zaznaczył.

Zdaniem prezydenta Warszawy "chaos widać na każdym kroku". "I przy wprowadzaniu kolejnych obostrzeń i przy programie szczepionkowym, i dzisiaj wygląda na to, że będziemy mieli kolejną odsłonę zamieszania" - dodał.

We Wrocławskim Zoo urodziły się jadowite jaszczurki! To Helodermy Meksykańskie

Masowe punkty szczepień w Warszawie - czy 19 kwietnia będą dostarczone szczepionki?

Trzaskowski wyraził też nadzieję, że rząd będzie gotowy do dostarczenia szczepionek na 19 kwietnia. Zapewnił, że samorządowcy będą gotowi.

Prezydent stolicy poinformował, że obecnie każdy z 60 miejskich punktów szczepień w Warszawie mógłby szczepić 300 pacjentów tygodniowo. "A dostawaliśmy 50, a teraz 100 szczepionek.(...) Mogliśmy szczepić w tych 60 punktach trzy razy więcej pacjentów, ale dostajemy za mało szczepionek" - podkreślił.

W środę wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska zapowiedziała, że od 19 kwietnia będzie tworzony system szczepień masowych, a w Warszawie będzie 13 punktów szczepień. Poinformowała, że władze stolicy planują szczepić ok. 80 tys. mieszkańców tygodniowo. Jej zdaniem, docelowo w Warszawie jest możliwość szczepienia tygodniowo 150-200 tys. mieszkańców.

W czwartek pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk poinformował o terminach uruchomienia nowych form szczepień. Podał, że 15 kwietnia uruchomiony zostanie pierwszy pilotaż punktów drive-thru, a 20 kwietnia ruszą pierwsze punkty szczepień powszechnych. Z kolei 23 kwietnia rozpoczną się szczepienia prowadzone przez indywidualnych ratowników i pielęgniarki, w maju ruszą szczepienia w aptekach, a na przełomie maja i czerwca - w zakładach pracy.

Sonda
Co sądzisz na temat robienia zapasów w obliczu zagrożenia koronawirusem?