Rafał Trzaskowski o ojcu
- Tata miałby dziś 90 lat. Codziennie towarzyszy mi w pracy - zdjęcie Ryszarda Horowitza z festiwalu w Newport wisi na ścianie mojego gabinetu. Na kultowy festiwal w 1962 roku ojciec zawiózł pierwszy jazzowy zespół zza żelaznej kurtyny. Jakim był muzykiem, pianistą - wie wielu. Nie wszyscy pamiętają, jak genialnym był bandleaderem i aranżerem. Śmiem powiedzieć, że bez niego polska muzyka rozrywkowa lat 70. i 80. byłaby dużo mniej wysmakowana - napisał Rafał Trzaskowski w poście z 23 marca.
Prezydent Warszawy opisał ojca jako człowieka inteligentnego, dosadnego, lubiącego zabawę językiem, z niezwykłym poczuciem humoru. - Kiedyś mama zostawiła mu obiad i na garnkach zostawiła kartki - kotlet, mięso, zupa. Kiedy wróciliśmy do domu, każdy sprzęt w domu opisany był kartkami - krzesło, tapczan, telewizor - a kartek było kilkaset - opisał Trzaskowski.
Czytaj również: Nowy mural Krzysztofa Krawczyka na Ursynowie. Wkrótce oficjalne odsłonięcie
Jak dodał, jako ojciec Andrzej Trzaskowski był wymagający, ale sprawiedliwy. Zawsze potrafił znaleźć czas dla syna, umiał go przeprosić i bez względu na wszystko interesował się jego sprawami.
- Napisałbym, że był moim najlepszym przyjacielem, ale to banał. Nie ma jednak dnia, żebym się nie zastanawiał - co w takiej chwili powiedziałby albo zrobił mój ojciec. Jak oceniłby dany utwór, daną książkę, albo nawet daną frazę. Jak spuentowałby czyjeś zachowanie albo zaniechanie - podkreślił Trzaskowski.
Cały wpis prezydenta Warszawy znaleźć możecie poniżej:
Kim był ojciec Rafała Trzaskowskiego, Andrzej Trzaskowski?
Andrzej Trzaskowski urodził się 23 marca 1933 roku w Krakowie. Był pianistą, kompozytorem, publicystą. Wielu uważa go za prawdziwego pioniera polskiego jazzu.
Trzaskowski studiował muzykologię oraz analizę i teorię muzyki współczesnej. Współtworzył zespoły Jazz Believers, The Wreckers, a także trio, które firmował swoim nazwiskiem.
Jak we wpisie na Instagramie wspomniał jego syn, muzyk jazzowy był jednym z pierwszych Polaków w swojej profesji, którzy w czasach PRL mogli koncertować w Stanach Zjednoczonych. Grał również m.in. w Niemczech, Jugosławii, czy we Włoszech. Dodatkowo współtworzył lub tworzył muzykę do filmów, takich jak "Rozwodów nie będzie" Jerzego Stefana Stawińskiego, czy "Dreszcze" Wojciecha Marczewskiego. W latach 90. wykładał natomiast w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia przy ul. Bednarskiej w Warszawie.
Andrzej Trzaskowski zmarł na raka płuc 16 września 1998 roku. Został pochowany na Powązkach Wojskowych w Warszawie.
Zobacz, jak wyglądała wizyta księcia Williama w Warszawie: