Jak przypomnieli przedstawiciele ratusza, pierwsze zapowiedzi przedstawicieli rządu w sprawie „pomocy finansowej dla samorządów” pojawiły się już jesienią ubiegłego roku. - Wsparcie miało stanowić rekompensatę dla budżetów polskich miast, miasteczek i wsi, które zostały dramatycznie uszczuplone wskutek zmian podatkowych w ramach tzw. „Polskiego Ładu”. M.st. Warszawa szacuje, że decyzje rządu do tej pory zmniejszyły dochody stolicy o ponad osiem miliardów złotych - przekazano.
Czytaj również: Jest nowy prezes PKO BP. Pracami pokieruje Dariusz Szwed
Warszawa czeka na pieniądze na inwestycje
Jeszcze w grudniu Rafał Trzaskowski napisał list do premiera, w którym wnioskował o wsparcie 11 inwestycji w stolicy o szacowanej wartości niemal 12 miliardów złotych. O jakie dokładnie projekty chodziło? Wymienił je ratusz:
- budowa odcinka II linii metra na Bemowie,
- budowa odcinka III linii metra na Pradze-Południe wraz zakupem taboru,
- budowa stacji Muranów i Plac Konstytucji na I linii metra,
- budowa obwodnicy śródmiejskiej od ronda Wiatraczna do ronda Żaba,
- budowa Trasy Tysiąclecia na odcinku od ul. Grochowskiej do ul. Kijowskiej,
- budowa odcinka Trasy Mostu Północnego,
- przebudowa ul. Wał Miedzeszyński,
- budowa Teatru Rozmaitości,
- budowa sali koncertowej na potrzeby Sinfonii Varsovii,
- rozbudowa Muzeum Powstania Warszawskiego,
- budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
Jako że w połowie stycznia Mateusz Morawiecki otwarcie zadeklarował chęć przekazania Warszawie trzech miliardów złotych na inwestycje, a jeszcze tego samego dnia „Kancelaria Premiera przysłała pismo potwierdzające zobowiązanie szefa rządu", Rafał Trzaskowski szybko odpowiedział politykowi. W swoim liście prosił o „ustalenie zadań, kwot, terminów”, aby omówić szczegóły transz jeszcze przed sesją budżetową Rady m.st. Warszawy, która miała się odbyć 9 marca. Urzędnicy nie dostali jednak żadnej odpowiedzi.
- Kolejne pismo prezydenta Warszawy, przesłane 12 kwietnia, z prośbą o wskazanie osoby, z którą można będzie ustalić szczegóły rządowego wsparcia, premier Mateusz Morawiecki także pozostawił bez odpowiedzi - przekazał ratusz.
Czytaj również: Rewolucyjne zmiany dla kierowców dotyczące punktów karnych. Musisz to wiedzieć!
Rafał Trzaskowski zwrócił się do Mateusza Morawieckiego
Rafał Trzaskowski postanowił więc przypomnieć o sprawie, publikując w mediach społecznościowych specjalne nagranie. - Panie Premierze, złożył Pan konkretną deklarację. Publicznie. Warszawianki i warszawiacy czekają na obiecane środki na ważne inwestycje. Ile warte jest Pana słowo? Zobaczymy – zwrócił się na nim do szefa rządu. – Ale trzeba zadać pytanie: gdzie są te pieniądze, Panie Premierze? - dodał.
Zobacz, jak zmieni się pl. Na Rozdrożu w Warszawie: