Ranking szkół przyjaznych osobom LGBTQ+
Fundacja GrowSPACE po raz pierwszy ogłosiła wyniki Rankingu Szkół Przyjaznych Osobom LGBTQ+ w gmachu Ministerstwa Edukacji Narodowej, a nie - jak dotychczas - przed budynkiem.
Ranking szkół przyjaznych osobom LGBTQ+ stworzono na podstawie opinii 20 tys. osób z 16 województw. Oceniono w nim ponad dwa tysiące szkół. W pierwszej dziesiątce znalazły się placówki, które już wcześniej były wyróżnianie, ale i debiutanci.
Najwyżej oceniona została "Bednarska" I społeczne liceum ogólnokształcące im. Maharadży Jam Saheba Digvijay Sinhji w Warszawie.
Na kolejnych miejscach znalazły się:
- XXX Liceum Ogólnokształcące im. Jana Śniadeckiego w Warszawie,
- III Liceum Ogólnokształcące z oddziałami dwujęzycznymi w Zabrzu (po raz pierwszy na liście),
- Saska Szkoła Realna - Liceum Ogólnokształcące w Warszawie,
- Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące Cogito w Żywcu (po raz pierwszy na liście),
- 2. Społeczne Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Międzynarodowymi im. Pawła Jasienicy Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Warszawie,
- IV Liceum Ogólnokształcące im. Emilii Sczanieckiej w Łodzi,
- I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Olsztynie,
- Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych w Opole i Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii nr 1 "SOS" w Warszawa (po raz pierwszy na liście).
Ranking po raz pierwszy zaprezentowano w gmachu MEN
Obecna podczas środowej prezentacji raportu wiceministra edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz stwierdziła, że to "moment szczególny". "Do tej pory, zanim nasze kierownictwo na czele z ministrą (Barbarą) Nowacką zagościło w progach ministerstwa, nie było miejsca dla wszystkich młodych osób w szkole. Nie było tego miejsca w wymiarze symbolicznym, ale nie było też tego miejsca w Ministerstwie Edukacji Narodowej" - powiedziała.
Stwierdziła również, że "qeerowa młodzież, dzieci LGBT nie były tutaj mile widziane". "My obiecaliśmy to zmienić i dotrzymujemy słowa o budowaniu otwartej, bezpiecznej, przyjaznej szkoły. Szkoły zaufania, w której (...) każdy może być sobą, budować swoją tożsamość w oparciu o prawa człowieka, o należne nam prawo do godności, do tego, że każdego dnia można cieszyć się oficjalnie z tego, że możemy być sobą" - dodała.
Mateusz Trzaska z Fundacji "GrowSpace" podkreślił, że ranking stał się narzędziem do walki z dyskryminacją i mierzenia tego, jak wygląda sytuacja osób LGBTQ+ w polskich szkołach. Zwrócił uwagę, że wśród 25 najwyżej ocenionych ponad połowa zlokalizowana jest poza największymi ośrodkami, m.in. także w Człuchowie, Chojnice, Kędzierzynie Koźlu, Rumii. "Jesteśmy dumni, że równość, że zaufanie jest szerzone od Warszawy aż po Boguchwałę" - podkreślił.
Razem z raportem zaprezentowane zostały wyniki badania społecznego, z którego wynika m.in. że 41 proc. uczestników badania wie o osobie, która doświadczyła przemocy psychicznej ze względu na przynależność do społeczności LGBTQ+.
Szkoły z najlepszymi wynikami w rankingu otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania". Podpisała je wiceminister Piecha-Więckiewicz.