Reduta Ordona pozostaje zabytkiem. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargi

i

Autor: Facebook/Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Reduta Ordona pozostaje zabytkiem. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargi

Reduta Ordona pozostaje zabytkiem. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargi

2021-01-25 20:28

"To już pewne. Reduta Ordona pozostaje zabytkiem" - ogłosiło na Facebooku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargi kasacyjne na decyzje ministra kultury o wpisaniu jej do rejestru zabytków.

WOŚP: Licytacja nr 1 #Goraca20

Reduta Ordona pozostaje zabytkiem

Przez długi czas o uznanie Reduty za zabytek zabiegali archeolodzy i stowarzyszenia społeczne. Ich celem była ochrona tego miejsca przed zabudową deweloperską. - Z drugiej jednak strony ten wpis niewiele zmienia - mówi Robert Wyrostkiewicz współzałożyciel Komitetu Zachowania Reduty Ordona. - Co roku politycy na Reducie Ordona ogłaszają sukcesy i co roku ogłaszają to na stercie śmieci i nie mają wstydu, żeby robić to dalej. Reduta Ordona naprawdę zostanie uratowana jak państwo wykupi ten teren i zaproponuje tam coś ciekawego - dodaje.

Czytaj także: Odnaleziono ukryty bunkier w Warszawie. Zabytki potajemnie wywieziono do Izraela

Skargi oddalone

- Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargi kasacyjne od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 26 września 2018 r., na decyzję ministra w sprawie wpisania do rejestru zabytków „Miejsce Walki Stoczonej 6 września 1831 roku w czasie Powstania Listopadowego (29 listopada 1830 - październik 1831) wraz z reliktami umocnienia obronnego - Dzieła Fortyfikacyjnego nr 54” - informuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Czytaj także: Jedna z największych flag w Polsce przejdzie renowację! To hołd dla Powstańców

- Naczelny Sąd Administracyjny podkreślił, że zgromadzony w sprawie obszerny i specjalistyczny materiał dowodowy potwierdza pogląd organu ochrony zabytków, że obszar opisany w decyzji jest zabytkiem, ponieważ stanowi świadectwo walk powstańczych 1831 r,, a jego zachowanie leży w interesie społecznym ze względu na posiadaną wartość historyczną, artystyczną i naukową. Obszar ten stanowi ostatni zachowany fragment pola bitwy z 6 września 1831 r. - czytamy.

Specjaliści cały czas zwracają uwagę dewastacje mające wcześniej miejsce na terenie Reduty, a także rabunkowe poszukiwania i nielegalne wykopy ziemne. Teraz wszyscy liczą na to, że miasto albo państwo wykupią tereny Reduty, aby można było to miejsce odpowiednio zagospodarować.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

QUIZ: Te państwa naprawdę tak się nazywają! Rozpoznasz je wszystkie?

Pytanie 1 z 15
Schweiz to w oryginale: