Referendum 2023 - co to jest? Kiedy jest wiążące? Kto może wziąć udział?
Zgodnie ze stosowną ustawą referendum polega na "udzieleniu na urzędowej karcie do głosowania pozytywnej lub negatywnej odpowiedzi na postawione pytanie albo pytania lub na dokonaniu wyboru między zaproponowanymi wariantami rozwiązań". Udział w referendum mogą wziąć pełnoletni obywatele polscy, którzy nie są pozbawieni praw wyborczych orzeczeniem sądowym lub orzeczeniem Trybunału Stanu ani ubezwłasnowolnieni prawomocnym orzeczeniem sądowym.
Kiedy wynik referendum w Polsce jest wiążący? Zgodnie z przepisami, w tym art. 125 Konstytucji RP, dzieje się tak, gdy wzięła w nim udział "więcej niż połowa uprawnionych do głosowania".
Referendum 2023 - pytania
Dokładne pytania, które zostaną zadane w referendum 2023, opublikowano już na stronie moderowanej przez Państwową Komisję Wyborczą. Brzmią one następująco:
- "Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?";
- "Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?";
- "Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?";
- "Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?".
Wybory i referendum 2023
Warto zaznaczyć, że nadchodzące referendum zostanie przeprowadzone tego samego dnia, co wybory parlamentarne 2023. Przepisy mówią więc, że "głosowanie przeprowadza się w obwodach głosowania utworzonych dla właściwych wyborów i na podstawie spisów wyborców sporządzonych dla tych wyborów". Polacy będą mogli zagłosować w godz. 7:00-21:00.
Marsz budżetówki w Warszawie - zobacz zdjęcia: