Szpital - zdj. ilustracyjne

i

Autor: pixabay

Służba zdrowia

Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta w Polsce. 200 tysięcy za późną diagnozę

2025-04-15 15:13

Rzecznik Praw Pacjenta przyznał rekordowe 202 971 zł odszkodowania z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. To najwyższa dotąd przekazana kwota. Pacjent otrzymał ją z powodu opóźnionej diagnozy nowotworu krtani, co doprowadziło do konieczności usunięcia narządu i utraty mowy.

Opóźniona diagnoza i tragiczne skutki

202 971 złotych - takiej wysokości, rekordowo wysokie, odszkodowanie zostało przyznane pacjentowi z guzem krtani. Jako powód podano trwały uszczerbek na zdrowiu, uciążliwość leczenia oraz pogorszenie jakości życia wskutek zbyt późnego postawienia diagnozy. 

Opóźnienie w rozpoznaniu guza wyniosło ponad 15 miesięcy i było spowodowane nieprawidłowym postępowaniem diagnostycznym. Podczas zabiegu operacyjnego przerostu migdałka gardłowego i przegrody nosowej, lekarz nie przeprowadził dokładnej oceny krtani. Wczesne wykrycie nowotworu znacząco zwiększa szanse na wyleczenie i zachowanie narządu. W tym wypadku jednak było na to za późno i po 15 miesiącach zaszła konieczność całkowitego usunięcia tego narządu, a w konsekwencji całkowitej utraty mowy przez pacjenta.

Oprócz odszkodowania, pacjent otrzymał zaświadczenie uprawniające do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej i usług farmaceutycznych.

Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych – pozasądowa droga do rekompensaty

Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych to pozasądowa ścieżka uzyskiwania rekompensaty za błędy medyczne. Od początku istnienia Funduszu w 2023 roku wypłacono już ponad 19 milionów złotych dla łącznej grupy 318 osób. Średnia wysokość świadczenia to blisko 61 tysięcy złotych.

Najwięcej wniosków składają pacjenci w wieku 66-75 lat. Najczęstsze zdarzenia medyczne dotyczą oddziałów ortopedycznych, chirurgii ogólnej, szpitalnych oddziałów ratunkowych, a także oddziałów położniczo-ginekologicznych i chorób wewnętrznych.

Rekompensata jest przyznawana za uszkodzenia ciała, rozstrój zdrowia lub zakażenie szpitalne. W przypadku śmierci pacjenta o świadczenie mogą ubiegać się członkowie jego rodziny.

Fundusz Kompensacyjny umożliwia szybkie uzyskanie rekompensaty, bez konieczności prowadzenia długotrwałych procesów sądowych. Wynika to m.in. z tego, że uzyskanie świadczenia nie wymaga udowodnienia winy placówki medycznej. Maksymalna kwota odszkodowania z Funduszu to ponad 220 tys. zł.

Warto jednak mieć świadomość, że przyjęcie rekompensaty zamyka drogę sądową, gdzie można ubiegać się o wyższe kwoty, zadośćuczynienie i rentę.

Warszawski szpital jak z horroru przestanie straszyć. Rusza remont, pierwszy od 40 lat:

Tomasz Jakubiak wrzucił nowe nagranie ze szpitala. Zaapelował do fanów