Do kiedy trwają rekrutacje?
Na SGGW koniec pierwszej rekrutacji to połowa lipca. Również do połowy lipca trwa rekrutacja na studia cywilne na WAT a na wojskowe - do pierwszego lipca. UW czeka na zgłoszenia do piątego, a Politechnika do szóstego lipca.
Bez nowości w tym roku obeszła się Politechnika Warszawska. Uczelnia przygotowała za to specjalny program dla wybitnych uczniów. - Dla laureatów i finalistów olimpiad przygotowaliśmy specjalną ofertę, czyli studia ID. Osoby zdolne i ambitne już od początku studiów mogą uczyć się i rozwijać w sposób indywidualny, pod okiem najlepszych nauczycieli akademickich, którzy zostają ich tutorami - mówi Krzysztof Szymański, rzecznik Politechniki.
Wiele kierunków, niewiele nowości
Choć uczelni w Warszawie jest wiele, to tak naprawdę niewiele z nich przygotowało na ten rok dla kandydatów na studia 1 i 2 stopnia nowe kierunki. Na stworzenie świeżej oferty zdecydowała się między innymi Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, na której kandydaci mają do wyboru ponad 40 kierunków. - Mamy 3 nowe kierunki po polsku i 2 nowe w języku angielskim. Wśród nowych polskich kierunków mamy np. Ogrodnictwo Miejskie i Arborystykę. Tam dużo będzie o ekologii i o kształcie przestrzeni miejskiej. Sama nasza Warszawa jest miejscem, gdzie jest dużo zieleni i dużo terenów do zagospodarowania. Drugim kierunkiem jest technologia biomedyczna. To kierunek prowadzony wspólnie z Wydziałem Chemii UW. Tu liczymy, że w czasie tych studiów studenci zdobędą wiedzę, która potem umożliwi im tworzenie innowacyjnych metod leczenia i innowacyjnych leków. Trzeci kierunek w języku polskim to Towaroznawstwo i Marketing Żywności. Jak sama nazwa wskazuje, jest to kierunek skierowany na naukę sprzedawania wyprodukowanej żywności i wykorzystywania technik marketingowych w tym obszarze. - mówi Krzysztof Szwejk, rzecznik SGGW - Są też dwa nowe kierunki w języku angielskim. To Biotechnology i Food Science&Nutricion.
Ponad 100 kierunków w swojej ofercie ma Uniwersytet Warszawski. Pojawiło się też kilka nowości. - Studia Kanadyjskie na wydziale Neofilologi UW, prowadzone w języku francuskim i angielskim. Przygotowaliśmy także studia African Studies na Wydziale Orientalistycznym UW, które dotyczą wiedzy na temat współczesnych kultur i społeczeństw afrykańskich. Kandydaci mogą się także rekrutować na studia z zakresu Historii Kultury w Dobie Humanistyki Cyfrowej, które są realizowane na Wydziale Nauk o Kulturze i Sztuce UW. W trakcie tych studiów studenci poznają narzędzia humanistyki cyfrowej, a także ich użyteczność ze szczególnym naciskiem na wiedzę z zakresu nauki o sztuce, historii, archeologii, a także z zakresu nauki o kulturze i religii. - mówi Anna Modzelewska, rzeczniczka UW - Od października 2022 roku tradycyjne studia filologii angielskiej zostaną zastąpione przez dwa nowoczesne kierunki, czyli filologia angielska, literatura i kultura oraz filologia angielska-językoznawstwo.
Najpopularniejsze kierunki
W ubiegłym roku w rekrutacji na UW największą popularnością cieszyły się takie kierunki, jak psychologia i zarządzanie. Z kolei na SGGW najwięcej chętnych było na kierunki ekonomiczne, te związane z żywnością oraz informatyka. Wojskowa Akademia Techniczna odnotowała największe zainteresowanie informatyką, kryptologią i cyberbezpieczeństwem oraz logistyką.
Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!