- Zabytkowy dworzec kolejowy w Gąsocinie, perła drewnianej architektury z 1877 roku, przejdzie gruntowną modernizację.
- Dzięki współpracy PKP S.A. z lokalnym samorządem, odnowiony budynek połączy funkcje transportowe z usługami dla mieszkańców.
- Odkryj, jakie nowoczesne udogodnienia zostaną wprowadzone i kiedy planowane jest otwarcie dworca w nowym wydaniu.
Historyczny budynek zyska nowe życie. Co zaplanowano w Gąsocinie?
Zabytkowy dworzec w Gąsocinie (pow. ciechanowski), zbudowany około 1877 roku, jest jednym z niewielu zachowanych przykładów drewnianej architektury dawnej Kolei Nadwiślańskiej, nawiązującej do tradycyjnego rosyjskiego stylu. Obecnie nieczynny i wyłączony z użytku obiekt wkrótce przejdzie gruntowną metamorfozę. Polskie Koleje Państwowe, po odebraniu dokumentacji projektowej, planują ogłoszenie przetargu na wykonawcę robót budowlanych już latem tego roku.
Dzięki współpracy PKP S.A. z lokalnym samorządem, odnowiony budynek będzie łączył funkcje transportowe z usługami dla mieszkańców. Na parterze podróżni znajdą nowoczesną poczekalnię, kasy biletowe i ogólnodostępne toalety. Kluczowym elementem projektu jest umowa z gminą Sońsk, dzięki której samorząd zagospodaruje łącznie ok. 190 m kw. przestrzeni na parterze oraz na całym pierwszym piętrze.
– Konsekwentnie pracujemy nad tym, aby zwiększać jakość obsługi pasażerów na dworcach PKP (...) Inwestycje staramy się w jak największym stopniu dopasowywać do potrzeb zarówno pasażerów, jak i lokalnych społeczności, stąd tak istotna jest współpraca z lokalnymi samorządami – mówi Paweł Lisiewicz, członek zarządu PKP S.A.
Przeczytaj również o innym zabytkowym dworcu z Mazowsza, który przejdzie radykalną metamorfozę
Kiedy otwarcie dworca w Gąsocinie po remoncie?
Przebudowa zostanie przeprowadzona z dbałością o historyczny charakter dworca. Zakres prac, uzgodniony z konserwatorem zabytków, obejmuje m.in. odtworzenie konstrukcji głównej wraz z detalami architektonicznymi elewacji oraz konserwację zachowanych elementów w holu.
Inwestycja wprowadzi też szereg nowoczesnych udogodnień. Budynek zostanie w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – pojawią się m.in. pochylnia, winda oraz ścieżki prowadzące dla osób niewidomych. Wewnątrz zamontowane będą elektroniczne tablice z rozkładem jazdy. Projekt zakłada również montaż nowoczesnych systemów, w tym monitoringu, systemu zarządzania budynkiem (BMS) dla optymalizacji zużycia energii oraz instalacji przeciwpożarowej. Metamorfozę przejdzie także otoczenie dworca, gdzie powstaną parkingi, stojaki rowerowe i nowe nasadzenia zieleni.
Całkowity koszt inwestycji szacowany jest na kilkanaście milionów złotych (dokładna kwota, za jaką zostanie przebudowany dworzec, zostanie określona po zakończeniu przetargu), a otwarcie obiektu dla podróżnych planowane jest do końca 2027 r.
Tak będzie prezentował się nowy dworzec w Gąsocinie. Zobacz wizualizacje: