Z Warszawy

Na nowej kładce pieszo-rowerowej pojawili się robotnicy. O co chodzi?

2024-04-17 14:07

W ciągu pierwszego tygodnia z nowej kładki pieszo-rowerowej skorzystało 200 tys. osób. Od momentu otwarcia warszawiacy pilnie śledzą więc wszystkie informacje związane z inwestycją. Niektóre wiadomości zmieniły się w plotki, które podawały w wątpliwość bezpieczeństwo mostu. Na czym więc polegają trwające tam jeszcze prace?

Wątpliwości internautów dotyczące bezpieczeństwa kładki pieszo-rowerowej pojawiły się w momencie, gdy na miejscu pojawili się robotnicy. Rozstawiono tam także barierki.

ZDM Warszawa wyjaśnił już, jakie prace są prowadzone na moście. Drogowcy zaznaczyli także, iż korzystający z niego spacerowicze nie mają żadnych powodów do obaw. - Obecność (pracowników firmy Budimex - red.) jest całkowicie normalna i jeszcze przez pewien czas będzie można ich tam spotkać - podkreślili.

Robotnicy na kładce pieszo-rowerowej w Warszawie

Przed marcowym otwarciem most uzyskał pozwolenie na użytkowanie, wydane przez organ nadzoru budowlanego. To niezbędny dokument stwierdzający, że w sposób bezpieczny i komfortowy można z niego korzystać. W tym momencie trwa rozliczanie prac i poprawianie detali, na które inspektorzy zwracają uwagę.

- Wykonawca, tam gdzie to niezbędne, poprawia powłoki malarskie, powłoki żywiczne, czy spasowanie elementów. W to wchodzi też np. lifting balustrad. Ekipa odpowiedzialna za budowę mostu zajmuje się tym nocami i przed południem. Ponieważ nie są to działania pilne, ustaliliśmy, że nie będą wykonywane w weekendy - przekazał ZDM.

Most pieszo-rowerowy jako atrakcja i ułatwienie komunikacji

Most, poza funkcją komunikacyjną, ma także walory rekreacyjne. W dwóch miejscach linia konstrukcji przeprawy ma charakterystyczne zagięcia. Tam kładka jest znacznie szersza, aby piesi i rowerzyści mogli zejść na bok i bezpiecznie podziwiać widoki na Wisłę i Warszawę, a zwłaszcza jej centrum. Dlatego, specjalnie z myślą o osobach chcących odpocząć, konstrukcja została wyposażona w drewniane siedziska. Brak ruchu samochodowego i piękna panorama miasta pozwalają spacerowiczom i rowerzystom na chwilę relaksu.

W tym moście brakuje śrubek! Kładka Trzaskowskiego do poprawy?