Inwestycje

Robotnicy odkryli tam prawdziwe skarby. Co dziś dzieje się na budowie placu Centralnego?

2024-10-11 15:15

Prace przy budowie placu Centralnego w Warszawie wchodzą właśnie w kolejny etap. Na terenie przy Pałacu Kultury i Nauki, pod dawną nawierzchnią, robotnicy natrafili na wiele cennych odkryć - pozostałości miasta sprzed lat. Co dziś dzieje się w tym miejscu? Kiedy mieszkańcy stolicy będą mogli odpocząć na placu w otoczeniu nowo nasadzonej zieleni? Sprawdźcie szczegóły.

Spis treści

  1. Plac Centralny powstaje w Warszawie - na jakim etapie są prace?
  2. Wyjątkowe odkrycia pod Pałacem Kultury i Nauki

Przez lata Pałac Kultury i Nauki otaczał głównie beton. Prace w ramach Nowego Centrum Warszawy mają jednak przekształcić ten przyciągający mieszkańców i turystów obszar w zazieleniony, sprzyjający odpoczynkowi plac Centralny. Prace na miejscu wciąż trwają.

- To jeden z najważniejszych projektów ostatnich lat. Po zakończeniu prac, wiosną przyszłego roku, to nowoczesne i przyjazne mieszkankom i mieszkańcom miejsce w centrum stolicy będzie zarazem symbolicznym łącznikiem pomiędzy Warszawą, której już nie ma, a metropolią przyszłości - powiedział podczas październikowej wizyty na placu budowy prezydent Rafał Trzaskowski.

Plac Centralny powstaje w Warszawie - na jakim etapie są prace?

Co obecnie dzieje się pod Pałacem Kultury i Nauki? Wykonawca rozpoczął już układanie kamiennej nawierzchni w pobliżu Muzeum Sztuki Nowoczesnej. "Do odtworzenia ulic używany jest szary granit strzegomski. Trwa przygotowanie warstw konstrukcyjnych pod nawierzchnię z szarego, zielonego i czerwonego kamienia skandynawskiego, które odwzorują lokalizację przedwojennej kamienicy przy ul. Marszałkowskiej. Na budowie czeka też materiał kamienny do odwzorowania kolejnych kamienic, które stały tu przed II wojną światową" - poinformowali urzędnicy.

Spora część kamienia układanego obecnie w tym miejscu pochodzi z rozbiórki placu Defilad. Jak zaznaczył ratusz, wykonawca prac, firma Balzola, poddała go pracom renowacyjnym. Niektóre płyty zostaną dodatkowo rozdzielone tzw. zieloną fugą, czyli 5-centymetrową przerwą wypełnioną roślinnością. Taki zabieg da efekt "przełamania" kamiennej nawierzchni.

Poza tym na placu trwają roboty związane z przygotowaniem stanowisk do sadzenia - jeszcze w tym roku na miejscu pojawi się 30 drzew, a kolejnych 70 zostanie dosadzonych już w 2025 r. "Po zakończeniu prac na placu i wokół niego będzie więc łącznie ponad 200 drzew. Będą to m.in. modrzew europejski, lipa europejska, miłorząb dwuklapowy, jesion wąskolistny i buk. Połowa z nich już rośnie - przy Muzeum Sztuki Nowoczesnej i nowej ulicy dojazdowej (ul. Wojciecha Fangora), a także drodze rowerowej wzdłuż Marszałkowskiej przy MSN" - przekazał ratusz.

Dodatkowo na placu zasadzone zostaną mniejsze gatunki dekoracyjne. Oprócz drzew będzie tu aż 3,6 tys. m kw. trawników z ozdobnymi bylinami, kwiatami oraz roślinami cebulowymi. Aby utrzymać zieleń w dobrych warunkach, pod Pałacem Kultury i Nauki zamontowano cztery zbiorniki retencyjne, każdy o głębokości 7 m. Będą one gromadzić przeznaczoną do podlewania roślin wodę opadową.

Wyjątkowe odkrycia pod Pałacem Kultury i Nauki

Nowa nawierzchnia placu Centralnego przykryje wkrótce wyjątkowe odkrycia - pozostałości dawnej Warszawy - na które natrafili robotnicy w czasie prac. Pod ziemią znikną m.in. ściany kamienic dawnej ul. Wielkiej sprzed II wojny światowej oraz piwnice zburzonych budynków. Jak przypomniał ratusz, w wykopach odkryto setki rozmaitych skarbów - biżuterię, monety, flakoniki z kosmetykami. Fachowym opracowaniem odkopanych obiektów zajęła się grupa archeologów.

"Wszystkie artefakty, po inwentaryzacji, trafiły do Państwowego Muzeum Archeologicznego. Odkryte pozostałości budynków, wcześniej sfotografowane i opisane, zostały częściowo rozebrane - tam, gdzie są ulokowane zbiorniki retencyjne i infrastruktura. Pozostałe fragmenty murów i ścian domów zostaną w następnych tygodniach zasypane" - poinformowali urzędnicy.

O dawnej Warszawie spacerowiczom będzie przypominała docelowa nawierzchnia placu, która "odtworzy" przebieg ulic, kamienic i podwórek z początku XX wieku.

Nowy węzeł przesiadkowy w Warszawie. Z pociągu wprost do autobusu