zdjęcia

Rocznica wybuchu wojny w Ukrainie. Tak dwa lata temu wyglądała Warszawa, tłumy na dworcach, każdy chciał pomóc

2024-02-23 8:42

24 lutego 2022 roku na zawsze zapadnie w pamięci nie tylko Ukraińców, ale i Polaków, którzy od pierwszych dni pomagali uchodźcom. Tysiące Ukraińców przyjechało do Warszawy, tłumy koczowały na dworcach i specjalnych namiotach, wielu szybko znalazło nocleg u przypadkowych mieszkańców. Do pomocy ruszyli niemal wszyscy - jedni przekazywali podstawowe produkty, inni tworzyli nieformalne grupy wolontariuszy czy jeździli na granicę. Zobaczcie na zdjęciach, co działo się w stolicy na przełomie lutego i marca 2022 roku.

Pierwsi uchodźcy dotarli do Warszawy kilkanaście godzin po wybuchu wojny (24 lutego 2022 roku). Były to przede wszystkim matki z dziećmi, z kilkoma podręcznymi bagażami. Chaos, panika, strach, a z drugiej strony wielkie zaangażowanie i chęć pomocy ze strony mieszkańców Warszawy. Mieszkańcy angażowali się w różnym stopniu, jedni kupowali podstawowe produkty: wodę, jedzenie, chemię, inni robili kanapki i gotowali obiady. Tysiące mieszkańców otworzyło drzwi swoich domów dla uchodźców, oferując im dach nad głową na niekiedy wiele tygodni. Inną formą wsparcia były uliczne manifestacje i protesty przeciwko rosyjskiej napaści. Pomoc nadeszła także od władz miasta, rządu oraz organizacji międzynarodowych. Powstały punkty informacyjne i pomocowe, na PGE Narodowym Ukraińcy mogli otrzymać PESEL.

Zobaczcie na zdjęciach naszych fotoreporterów, jak wyglądały pierwsze dni po wybuchu wojny w Ukrainie na warszawskich ulicach i dworcach.

Uchodźcy wracają do Ukrainy. Tłum podróżnych na Dworcu Zachodnim