rondo

i

Autor: Facebook / Ludwik Rakowski

Z Warszawy

Rondo rowerowe powstało też w Warszawie. Jak się po nim bezpiecznie poruszać?

2023-09-27 14:43

Ronda dla rowerów powstają coraz częściej, jednak wciąż wielu rowerzystów ma trudności w ich pokonaniu. Nie każdy z nich bowiem wie, że na takim skrzyżowaniu powinien zachowywać się wedle określonych przepisów. Wyjaśniamy, jaki sposób przejazdu jest właściwy.

Ronda dla rowerzystów. Jak powinniśmy przez nie przejechać?

Zasady są banalnie proste. Na rondzie dla rowerzystów panują dokładnie te same reguły, co na skrzyżowaniach o ruchu okrężnym, na których poruszają się samochody. Musimy pamiętać o tym, że na takim skrzyżowaniu panuje ruch prawostronny, a naszym obowiązkiem jest poruszanie się jak najbliżej prawej krawędzi. Kiedy natomiast chcemy z niego zjechać, taki manewr musimy zasygnalizować prawą ręką.

Poza tym każdy z rowerzystów jest zobowiązany do przestrzegania znaków. Znak C-12 informuje nas o wjeździe na rondo, natomiast umieszczony nad nim pionowy żółty trójkąt A-7 informuje o zasadzie pierwszeństwa. W takim przypadku naszym obowiązkiem jest przepuszczenie osoby, która już znajduje się na tym skrzyżowaniu.

Nowe rondo rowerowe w Warszawie. Powstało w Wilanowie

Rondo rowerowe powstało w miasteczku Wilanów w Warszawie. Jego budowa związana była z gruntowną przebudową skrzyżowania na ul. Przyczółkowej. To nie pierwsze takie rozwiązanie w stolicy. Pierwsze było rondo rowerowe na Polu Mokotowskim, którego patronem w 2020 roku został komik Benny Hill.

Przebudowa skrzyżowania w tej części Warszawy kosztowała łącznie blisko 28 milionów złotych. Poza powstaniem ronda dla rowerów, finalnie udało się rozszerzyć jezdnię od strony ul. Vogla z jednego pasa do trzech. Identyczne rozwiązanie spotkało ul. Branickiego. Z kolei jezdnię ul. Przyczółkowej rozszerzono do pięciu pasów w stronę centrum miasta.

Zobacz poniżej zdjęcia zabytkowego bruku na ul. Kruczej w Warszawie:

Totalna demolka na drodze. Tir staranował rondo w Wyszkowie!