Rondo rowerowe w Miasteczku Wilanów

i

Autor: facebook.com/burmistrzwilanowa

Inwestycje

Nowe rondo w Warszawie. Mogą jeździć na nim tylko rowerzyści

2023-10-09 16:08

Rondo rowerowe powstało w miasteczku Wilanów w Warszawie. Jego budowa związana była z gruntowną przebudową skrzyżowania na ul. Przyczółkowej. To nie pierwsze takie rozwiązanie w stolicy. Pierwsze było rondo rowerowe na Polu Mokotowskim, którego patronem w 2020 roku został komik Benny Hill.

Nowe rondo rowerowe w Warszawie. Było związane ze szczególną inwestycją

Przebudowa skrzyżowania w tej części Warszawy kosztowała łącznie blisko 28 milionów złotych. Poza powstaniem ronda dla rowerów, finalnie udało się rozszerzyć jezdnie od strony ul. Vogla z jednego pasa do trzech. Identyczne rozwiązanie spotkało ul. Branickiego. Z kolei jezdnię ul. Przyczółkowej rozszerzono do pięciu pasów w stronę centrum miasta.

Jak poinformował w mediach społecznościowych Ludwik Rakowski, burmistrz Dzielnicy Wilanów i przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego, dzielnica oczekuje jeszcze na rozstrzygnięcie przez urząd wojewódzki odwołań od zezwolenia na realizację inwestycji drogowej polegającej na rozbudowie Vogla pomiędzy Przyczółkową a Kostki Potockiego.

Oprócz tego, dzielnica jest w trakcie projektowania poszerzenia chodnika na ul. Vogla od Przyczółkowej do Europejskiej oraz docelowego odwodnienia skrzyżowania Vogla z Europejską. W najbliższym czasie również wykonawca rozpocznie montaż nowego oświetlenia na ul. Branickiego i Przyczółkowej.

Ronda rowerowe w Warszawie. Pierwsze powstało na Polu Mokotowskim

Innowacyjne rozwiązanie zastosowane w miasteczku Wilanów nie jest pierwszym, które znajduje się w Warszawie. Podobne rondo wybudowano kilka lat wcześniej na Polu Mokotowskim. Zadaniem takich skrzyżowań o ruchu okrężnym jest usprawnienie przemieszczania się rowerzystów i wyeliminowanie ryzyka kolizji.

Zobacz poniżej zdjęcia nowego Centrum Edukacji Ekologicznej w Warszawie:

Rodzinny koszmar w Inowrocławiu. Ojciec zamordował Igusię i wyskoczył przez okno