- Mówi się o Bachmucie: czy został stracony, czy nie. Prawdą, która się liczy, jest to, że rosyjskie straty w Bachmucie wyniosły ponad 100 tysięcy. Trudno to uzupełnić. (...) Ocalało tam niewiele budynków, jest to zniszczone miasto - oznajmił prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden, cytowany przez ukraińskie media.
Przywódca USA zwrócił uwagę, że obrońcom Bachmutu udało się zablokować bardzo dużo rosyjskich sił, w tym z najemniczej Grupy Wagnera.
Czy Bachmut został przejęty przez Rosjan?
Sytuacja w Bachmucie nie jest jasna, Rosja twierdzi, że przejęła miasto, Ukraina zaprzecza, ale media zwracają uwagę na zaskakujące słowa prezydenta Zełenskiego.
Ukraiński przywódca, pytany o to, czy Bachmut pozostaje pod kontrolą Kijowa, odpowiedział, że sądzi, iż rosyjskie siły przejęły miasto po wielomiesięcznym oblężeniu, w wyniku którego "wszystko tam zniszczono" - powiadomiła agencja AP.
- Dzisiaj Bachmut jest tylko w naszych sercach. Nic z tego miejsca nie zostało - podkreślił Zełenski. Jak zaznaczył, po walkach w mieście pozostało tylko wielu "poległych Rosjan".
Rzecznik prezydenta, Serhij Nikiforow, wyjaśnił w mediach społecznościowych, że ukraiński prezydent nie potwierdził zajęcia przez rosyjskie siły Bachmutu.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy również poinformował, że walki o Bachmut wciąż trwają.
W sobotę szef najemniczej rosyjskiej Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn ogłosił przejęcie pełnej kontroli nad miastem. Strona ukraińska zdementowała te doniesienia. W niedzielę rano sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy powiadomił, że walki o Bachmut nie ustają.
Bitwa o Bachmut
Bitwa o Bachmut to najdłuższe i najbardziej krwawe starcie podczas wojny Ukrainy z Rosją. Walki rozpoczęły się w sierpniu 2022 roku i - według szacunków ukraińskich i zachodnich analityków - pochłonęły dziesiątki tysięcy ofiar wśród żołnierzy obu stron.
Bachmut znajduje się w obwodzie Donieckim, w 2021 roku liczył ok. 70 tys. mieszkańców. Po ataku Rosji na Ukrainę stał się miastem frontowym, dziś niemal doszczętnie zniszczonym.