historia

Rusza budowa nowego Muzeum Getta Warszawskiego. Tak ma wyglądać jego siedziba

Rusza budowa nowej siedziby Muzeum Getta Warszawskiego, która ma mieścić się w dawnym Szpitalu Dziecięcym Bersohnów i Baumanów. Umowa z wykonawcą tej inwestycji została podpisana 11 października. Końcowy efekt jego pracy zobaczymy za ponad 2 lata.

Muzeum Getta Warszawskie zostało powołane w 2018 roku i jego głównym zadaniem jest upamiętnianie losów warszawskich żydów podczas II wojny światowej. Szczególnie skupia się ono na historii powstania w gettcie warszawskim. Póki co prezentuje swoje zbiory w budynku PAST-y przy ulicy Zielnej 39, jednak w październiku tego roku rozpoczęła się budowa nowej siedziby dla tej instytucji

Muzeum Getta Warszawskiego w dawnym Szpitalu Dziecięcym Bersohnów i Baumanów

Muzeum Getta Warszawskiego ma przenieść się do stałej siedziby przy ulicy Siennej 60/ Śliskiej 51. To właśnie na potrzeby tej instytucji rewitalizowany jest budynek po dawnym Szpitalu Dziecięcym Bersohnów i Baumanów. W tym XIX-wieczenym kompleksie będzie można dowiedzieć się więcej o historii warszawskiego getta. W trakcie wojny stał on w jego granicach.

Budynek zakupiony przez muzeum od samorządu wojewódzkiego w 2020 roku, ma przejść remont. Powstanie tam nowa infrastruktura oraz przygotowana zostanie wystawa stała. Ponadto będzie mieściło się tam także audytorium na 150 miejsc, magazyny zbiorów i przestrzeń dla wystaw czasowych. Inwestycja już rusza, a umowa na jej wykonanie została podpisana 11 października 2023 roku.

Muzeum Getta Warszawskiego - kiedy otwarcie?

O historii dawnego szpitala więcej dowiedzieć będzie można się na wystawie stałej. Opowie ona o tym budynku, zaczynając od lat 70. XIX wieku i kończąc na 1946 roku. Wówczas stał się on pierwszą siedzibą Centralnego Komitetu Żydów w Polsce.

"W ten sposób podkreślony zostaje związek między historią budynku a prezentowaną w nim opowieścią historyczną. Wystawa kończy się w okresie powojennym w 1946 r., gdy gmach, jako pierwsza siedziba Centralnego Komitetu Żydów w Polsce, stał się symbolem pierwszych wysiłków na rzecz upamiętnienia ofiar Holokaustu i badań nad tragicznym rozdziałem w historii polskich Żydów. Na terenie dawnego szpitala rozpoczęto prace nad odnalezionym w ruinach getta Archiwum Ringelbluma" - czytamy w komunikacie Muzeum Getta Warszawskiego.

Zakończenie adaptacji dawnego szpitala na siedzibę Muzeum Getta Warszawskiego jest planowane na wiosnę 2026 roku. Łączny koszt inwestycji jest szacowany na 295,4 mln zł. Za projekt odpowiada firma KB – Projekty Konstrukcyjne sp. z o.o., a za jego wykonanie konsorcjum firm ADAMIETZ Warszawa sp. z o.o. oraz ADAMIETZ sp. z o.o.

Tak ma wyglądać przyszła siedziba Muzeum Getta Warszawskiego. Zobacz zdjęcia

To zobaczycie w Muzeum Historii Polski. Zwiedzamy największe muzeum w Polsce przed otwarciem