Spis treści
- Empik ma nowy reprezentacyjny sklep - powstał w samym sercu stolicy
- Empik w warszawskiej Cepelii - fakty i liczby
- Nowy Empik w dawnej Cepelii - połączenie tradycji z nowoczesnością
- Plany sieci Empik na przyszłość
Empik ma nowy reprezentacyjny sklep - powstał w samym sercu stolicy
Od czasu zamknięcia swojego salonu w budynku przy Nowym Świecie w 2022 roku (za sprawą dwukrotnego wzrostu czynszu) Empik poszukiwał nowego adresu dla reprezentacyjnego salonu, który będzie stanowił centralny adres tej marki na mapie Polski. Wreszcie się udało i sieć odnalazła przystań w budynku dawnej Cepelii przy ulicy Marszałkowskiej 99.
W piątek 13 grudnia o 9 nową placówkę odwiedzą pierwsi klienci, ale już dzień wcześniej odbyło się oprowadzanie dla mediów. Wzięliśmy w nim udział. Oto, czego można było się dowiedzieć.
Empik w warszawskiej Cepelii - fakty i liczby
Nowy Empik przy Marszałkowskiej to aż 1300 metrów kwadratowych powierzchni. W tym jednym z największych salonów sieci w Polsce zgromadzono łącznie aż 35 tysięcy produktów, z czego wiele to unikatowy asortyment niedostępny w innych Empikach na terenie kraju.
- Ponad połowa zgromadzonego asortymentu to książki. Miłośnicy wszystkich gatunków znajdą tu coś dla siebie. Mamy też bogatą ofertę książek zagranicznych - zachwalała swoje zawodowe "dziecko" Barbara Ślusarczyk, dyrektorka działu merchandisingu w Empiku.
Budynek posiada trzy poziomy. Na każdym znajdują się kasy stacjonarne i samoobsługowe. Sercem nowego salonu jest poziom -1, który został specjalnie zaadaptowany na potrzeby Empiku. Posadzkę trzeba było tam obniżyć o 58 centymetrów, aby spełniał on swoje funkcje. Znajduje się tam salonik kawowy i Klub Empiku ze specjalną estradą przeznaczoną na występy, spotkania z ciekawymi gośćmi i koncerty. Od teraz to właśnie w tym miejscu odbywać się będą m.in. premiery najważniejszych płyt i książek.
Na zaprojektowanej na 100 osób sali Klubu Empiku mają się także odbywać kameralne koncerty najważniejszych postaci polskiej sceny muzycznej. Miejsce to zapewnia wyjątkową, kameralną relację z słuchaczem.
Uzupełnieniem funkcji poziomu -1 jest przestrzeń coworkingowa na poziomie drugim, gdzie będzie można oddać się pracy zdalnej z widokiem na rondo Dmowskiego i tętniące życiem centrum Warszawy.
Nowy Empik w dawnej Cepelii - połączenie tradycji z nowoczesnością
Twórcy nowego salonu Empiku akcentują silny związek tego miejsca z jego przeszłością. Architekt Radosław Gajda podkreślał, że to ostatni późnomodernistyczny pawilon w Warszawie, który zachował się w takim stanie, że może być uznany za zabytek. Tym bardziej dołożono wszelkich starań, aby wyróżnić to miejsce spośród innych.
- Zależało nam na zachowaniu ducha Cepelii, stąd wewnątrz znajdują się m.in. ręcznie odrestaurowane mozaiki z tamtego budynku - mówił Gajda.
Jest też słynny kogut, którego chyba najmocniej starsi warszawiacy utożsamiali z Cepelią. Znajduje się on na ścianie wewnątrz salonu, ale dzięki panoramicznym szybom może posyłać świetlane "oczka" do przechodniów na ulicy Nowogrodzkiej.
Przypomnijmy, że oryginalna warszawska Cepelia powstała w 1966 roku i była dziełem Zygmunta Stępińskiego. W pawilonie tym znajdował się główny salon ekspozycyjno-handlowy Cepelii, czyli Centrali Przemysłu Ludowego i Artystycznego (organizacja zrzeszająca spółdzielnie rękodzieła ludowego i artystycznego).
Plany sieci Empik na przyszłość
Empik nie zamierza zwalniać tempa. Jak zapowiada członek zarządu Łukasz Sitko, obecnie sieć ma 370 sklepów w całym kraju. W tym roku do tej puli dołączyło 25 nowych. Celem na rok 2025 jest przekroczenie magicznej granicy 400 salonów Empik w całym kraju.
Zobacz zdjęcia z wnętrz nowego Empiku: