5 listopada odbyło się pierwsze w tym sezonie morsowanie w Wiśle zorganizowane przez Dzielnicę Wisła. Wzięło w nim udział prawie 200 osób. Tym samym zainaugurowana została siódma edycja Morsowej Szkółki Dzielnicy Wisła.
To nie koniec tegorocznego morsowania, gdyż będzie się ono odbywać co tydzień, aż do finału, który jest zaplanowany na 10 grudnia. Jak zapewnia miasto, do tej pory na każde takie wydarzenia przychodziło ponad 100 osób, a rekord padł podczas finału w 2019 roku, gdy nad Wisłą pojawiło się aż 428 morsów.
Morsowanie - czy jest zdrowe? Co daje morsowanie?
Morsowanie to kąpiel w zimnej wodzie, która ma dobroczynny wpływ na zdrowie. Hartuje organizm, poprawia nastrój, pomaga pozbyć się różnych dolegliwości. Obecny na miejscu doświadczony mors wytłumaczy, co robić, by morsowanie przyniosło najlepszy efekt. Trenerka fitness przeprowadzi taneczną rozgrzewkę przed wejściem do wody, bo liczy się zarówno dbanie o kondycję, bezpieczeństwo, jak i dobra zabawa.
Morsowanie w Wiśle - na co uważać?
W szkółce prowadzonej przez Dzielnicę Wisłę chętni mogą nauczyć się bezpiecznego morsowania, a potem robić to samodzielnie aż do końca zimy. Eksperci miejskiej instytucji odradzają jednak morsowanie w nurcie rzeki i bez zabezpieczenia ratowników wodnych. Kiedy Wisła zamarznie i trzeba wykuwać przeręble nie należy wchodzić do wody. Uważać trzeba też na płynące z prądem śryż i krę, które mogą boleśnie pokaleczyć.
"Warszawa jest różnorodna i w naszym mieście nie brakuje chętnych na ekstremalne doznania w zimnej wodzie. Mamy stałą, zaprzyjaźnioną stuosobową grupę weteranów morsowania. Tym bardziej z troską zajmujemy się wszystkimi nowicjuszami. Pierwsze morsowanie w życiu to nie tylko zdrowa kąpiel, ale też przełamanie barier mentalnych. Zalewa nas wtedy dosłownie fala szczęścia. Wisła jest dla wszystkich. Potencjał obu brzegów jest niewyczerpany, każdy w Dzielnicy Wisła znajdzie coś dla siebie" – tłumaczy Jan Piotrowski, pełnomocnik prezydenta Warszawy ds. Wisły.
Morsowanie w Warszawie - co zrobić aby zacząć morsować?
W tym roku podczas morsowania uczestnicy będą mogli skorzystać Mobilnej Sauny. Działa ona już od miesiąca, można z niej korzystać w każdy czwartek, sobotę i niedzielę na warszawskich plażach Rusałka/ZOO i Saska Kępa. Podczas tegorocznej Morsowej Szkółki Dzielnicy Wisła sauna będzie stacjonować właśnie na plaży Rusałka – od godziny 10.00 do 14.00. Dziesięcioosobowe sesje będą odbywały się co pół godziny.
To jednak nie jedyna atrakcja, jaka będzie czekała na morsów. 12 listopada, jak co roku, pojawią się eksperci z Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji z mobilnym laboratorium, by na oczach morsów zbadać czystość wody w Wiśle. 19 listopada odbędzie się pokaz walki mieczami. Na 26 listopada zaplanowano zaś na rozgrzewkę 3,5-kilometrowy Bieg po Plakat. Uczestnicy dobiegną do pobliskiego Pawilonu Edukacyjnego Kamień, gdzie otrzymają morsowy plakat Dzielnicy Wisła autorstwa Oli Jasionowskiej.Dodatkowo co tydzień będzie organizowany konkurs przebieranek. Ich temat zawsze będzie podawany w poniedziałek przed kolejnym morsowaniem.
O bezpieczeństwo uczestników zadba jednostka ratownictwa wodnego ze Stołecznego WOPR oraz wodna jednostka Straży Miejskiej, a także wyszkolenie morsowie. Po kąpieli na śmiałków będzie czekała ciepła zupa oraz herbata. Z kolei na wytrwałych uczestników Morsowej Szkółki Dzielnica Wisła jak zawsze czekać będą ciepłe i funkcjonalne upominki-niespodzianki.
"Morsy, ich rodziny i przyjaciół Dzielnica Wisła zaprasza na plaże już od godziny 10.00 i zachęca do wspólnego sprzątania. Wisła daje nam radość, a my w podziękowaniu dbamy o czystość jej brzegów, to już tradycja wszystkich nadwiślańskich wydarzeń" – mówi Jan Piotrowski.
W Warszawie na Grochowie powstaje nowa stacja PKP