Międzynarodowy Festiwal Nowa Europa
Nowy Teatr już po raz trzeci zaprasza na Międzynarodowy Festiwal Nowa Europa, finansowany przez m.st. Warszawę. Tegoroczna edycja rozpocznie się 24 września i potrwa do 18 grudnia. Na mokotowskiej scenie wystąpią artyści m.in. z Wielkiej Brytanii, Portugalii i Niemiec.
Czytaj także: "Nadwiślańska Równonoc": Kiedy oficjalne zakończenie lata?
„Ucieczka do przodu”
Tegoroczny festiwal odbędzie się pod hasłem „Ucieczka do przodu”. Jak mówią organizatorzy - Nowa Europa to laboratorium geografii wyobrażonej, które bierze pod lupę dotychczasowe postrzeganie świata. Warszawska widownia będzie mogła zobaczyć spektakle gościnne wytyczające nowe drogi w sztukach performatywnych oraz wysłuchać koncertu.
Kiedy koncert inaugurujący Festiwal Nowa Europa?
24 września w siedzibie Nowego Teatru zagra Kae Tempest z Wielkiej Brytanii. To niezwykła postać, której udaje się opowiadać o świecie jednocześnie w sposób precyzyjny i poetycki. Łączy żywiołowość i rapową melodyjność z wyciszeniem i minimalistyczną czułością. Na koncercie będzie można usłyszeć utwory z najnowszego albumu Kae – „Line is a Curve”.
Spektakle zagraniczne
Na październik zaplanowano spektakl Jana Martensa pt. „Każda próba skończy się zmiażdżonymi ciałami i pogruchotanymi kośćmi”. Warszawska publiczność będzie miała okazję po raz pierwszy zobaczyć twórczość tego reżysera w Polsce. Tytuł sztuki odnosi się do oświadczenia chińskiego prezydenta Xi Jinping wygłoszonego w związku z prodemokratycznymi protestami w Hongkongu, który powiedział, że „każdy kto spróbuje podzielić Chiny, w którejkolwiek części kraju, skończy ze zmiażdżonym ciałem i pogruchotanymi kośćmi”. Jan Martens, wychodząc od brutalnego języka, zachęca do obywatelskiego nieposłuszeństwa.
W połowie listopada na deskach Nowego Teatru będzie wystawiony spektakl Tiago Rodriguesa „Na pamięć”. W trakcie przedstawienia dziesięciu ochotników uczy się na pamięć wiersza. Bez kontekstu, bez przygotowań, za to przed publicznością. W międzyczasie na scenie pojawia się mieszanka różnych historii – czasami prywatnych, czasami publicznych, czasami prawdziwych, czasami fikcyjnych. Spektakl staje się poetyckim doświadczeniem wspólnej walki z czasem i niepamięcią.
Czytaj także: 44. Maraton Warszawski już 25.09. Utrudnienia na wielu ulicach stolicy
Z kolei w grudniu reżyser Julian Hetzel pokaże spektakl „All Inclusive”. Hetzel sprowadził kilka kilogramów gruzu ze strefy konfliktu w Syrii do Europy Środkowej i przekształcił te resztki wojny w sztukę. Powstałe z tej materii obiekty artystyczne prezentowane są w ramach spektaklu-wystawy.
Na zakończenie festiwalu Kim Noble przyjedzie ze spektaklem „Kołysanka dla padlinożerców”. Opowiada on o dwóch tygodniach, które reżyser spędził w lesie, żywiąc się wyłącznie odpadkami i resztkami jedzenia. W swoich smutnych i subtelnych komediowych wieczorach Noble schodzi w głąb otchłani ludzkiej samotności i tęsknoty, poszukując nowych form przyjaźni i więzi między ludźmi (i zwierzętami). To zabawna, surrealistyczna, ale poruszająca opowieść o byciu kochanym.
Pełny program festiwalu znajduje się na stronie internetowej: nowyteatr.org.