Operacja Feniks wystartowała

i

Autor: PAP/Maciej Kulczyński / gov.pl

Powódź 2024

Rusza operacja Feniks. Na czym będzie polegać?

Inżynieryjne, logistyczne i medyczne - to trzy podstawowe cele wojskowej operacji Feniks, która ruszyła w poniedziałek. Na czym będzie polegać?

Spis treści

  1. Rusza Operacja Feniks. Na czym będzie polegać?
  2. Operacja Feniks. Jakie zadania stoją przed wojskiem?
  3. Operacja Feniks - do kiedy potrwa?

Rusza Operacja Feniks. Na czym będzie polegać?

- Operacja Feniks ma pozwolić lokalnym władzom samorządowym na odbudowę tego wszystkiego, co stało się w stolicy Dolnego Śląska, na Dolnym Śląsku, w województwach opolskim, lubuskim i zachodniopomorskim. Specjalnie wydzielona grupa żołnierzy będzie na miejscu pomagać między innymi w odbudowie przepraw, dróg i mostów - mówi Cezary Tomczyk, wiceminister obrony narodowej w rozmowie z VOX FM.

Operacja Feniks. Jakie zadania stoją przed wojskiem?

Wojskowa operacja Feniks rusza w poniedziałek 23 września. Ma ona trzy priorytetowe zadania:

  • Inżynieryjny zakres zadań - odtworzenie dróg i mostów. - W Głuchołazach wojsko już zaczęło pracę nad odbudową mostu, który został zniszczony w trakcie powodzi - jest to symbol tych wydarzeń - mówi wiceminister.
  • Logistyczny zakres zadań - pomoc w odtworzeniu linii energetycznych i sieci kanalizacyjnej.
  • Medyczny zakres zadań - tworzenie szpitali wojskowych. - Na przykład obecnie działa w Nysie szpital polowy, który przyjmuje tyle samo pacjentów co zalany szpital powiatowy - 100 pacjentów dziennie - zapewnia Tomczyk.

Operacja Feniks - do kiedy potrwa?

- Wszyscy mamy poczucie, że wojsko zdało egzamin w sprawie powodzi. Armia dysponuje ciężkim sprzętem inżynieryjnym i używa tego wszystkiego w walce z powodzią, w zabezpieczeniu wałów. Ten sam sprzęt wykorzystujemy do budowy okopu i pomocy ludziom. Wojsko może więc pomóc w tych trudnych czasach. Możemy być dumni z takiej armii - mówi wiceminister.

Operacja Feniks potrwa do 31 grudnia tego roku z możliwością przedłużenia o dalsze miesiące - w zależności od potrzeb. - Chcemy przygotować mieszkańców zalanych terenów do zimy i oczyścić te miejsca przed nadejściem zimy - opowiada Tomczyk.

Centrum dowodzenia operacji Feniks znajduje się we Wrocławiu, w siedzibie WOT. Tam mieści się dowództwo poszczególnych zgrupowań operacji Feniks. Władze samorządowe mogą zgłaszać do wojska swoje zapotrzebowanie.

Wały przeciwpowodziowe pod szczególną kontrolą. Sypią się mandaty:

Przez powiat górowski przechodzi fala kulminacyjna. Powódź 2024 w dolnośląskim