Zakaz sprzedaży węgla gospodarstwom domowym. Dlaczego?
Na rządowych stronach pojawił się projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska, który zakłada zakaz wprowadzania do obrotu z przeznaczeniem do użycia w sektorze bytowo-komunalnym niektórych rodzajów węgla. Chodzi o następujące jego odmiany:
- węgiel kostka,
- węgiel orzech,
- węgiel groszek,
- węgiel miał.
Ponadto nowe przepisy zakładają również stopniową zmianę parametrów sprzedawanego węgla. Zgodnie z projektem stopniowo ma zmniejszać się maksymalna zawartość siarki oraz wilgoci w przypadku węgla - kostki, orzecha, groszka i miału.
Zakaz sprzedaży niektórych rodzajów węgla dla gospodarstw domowych stanowi element większej strategii Polski mającej na celu poprawę jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do środowiska naturalnego. Ponadto, nowe prawo stanowi element realizacji tzw. kamieni milowych narzuconych Polsce przez Unię Europejską. Dzięki temu nasz kraj może otrzymać fundusze z Krajowego Planu Odbudowy (KPO).
Zakaz sprzedaży węgla gospodarstwom domowym. Kiedy wejdzie w życie?
Nowe rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska będzie wdrażane etapami. Po upłynięciu okresu przejściowego pełny zakaz sprzedaży wybranych rodzajów węgla dla gospodarstw domowych wejdzie w życie od 1 lipca 2029 roku. Tego samego dnia zmienią się wymogi jakościowe dla poszczególnych typów węgla, brykietów lub peletów.
W 2020 roku Polska zobowiązała się do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku. Nowe prawo wpisuje się zatem również w ten trend.
Dmuchana ośmiornica nad Wisłą w Warszawie - akcja aktywistów z Greenpeace: