Są już terminy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych w Warszawie! Kiedy się zacznie?

2021-02-23 17:07

Warszawa szykuje miejsca w szkołach. To przed majową rekrutacją uczniów do liceów, techników i szkół branżowych. Zamiast otwartych drzwi w stołecznych szkołach ponadpodstawowych - w tym roku będą online spotkania dla ósmoklasistów. Problemów w tym roku nie brakuje, bo 200 uczniów wypadło z systemu elektronicznego.

Raport z Anteny 23.02

Kiedy ruszy rekrutacja do szkół ponadpodstawowych?

Wnioski o przyjęcie do klas pierwszych szkoły ponadpodstawowej wraz z dokumentami będzie można składać od 17 maja do 21 czerwca, a w przypadku oddziałów dwujęzycznych, międzynarodowych, wstępnych, sportowych, mistrzostwa sportowego, przygotowania sportowego oraz oddziałów, do których obowiązuje sprawdzian uzdolnień kierunkowych - od 17 do 31 maja. Od 1 do 14 czerwca w szkołach przeprowadzane będą sprawdziany uzdolnień kierunkowych, kompetencji językowych, predyspozycji językowych i próby sprawności fizycznej. Wyniki zostaną ogłoszone do 17 czerwca.

- Świadectwo ukończenia szkoły podstawowej oraz zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty będzie można dołączyć do wniosku od 25 czerwca do 14 lipca. Listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych zostaną ogłoszone 22 lipca, a listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych - 2 sierpnia. Warszawskie szkoły ponadpodstawowe w roku szkolnym 2021/2022 przygotowały ok. 21 tys. miejsc. Najwięcej, bo aż 13 803, przygotowały licea ogólnokształcące, technika – 5968, a branżowe szkoły I stopnia – 1198 miejsc - wymienia Karolina Gałecka z warszawskiego ratusza.

Ponad 200 uczniów w Warszawie wypadło z systemu e-lekcji

Dwustu uczniów w Warszawie wypadło z systemu nauczania zdalnego. W najtrudniejszych sytuacjach interweniują sąd rodzinny i prokuratura. - To problem który pojawił się na początku pandemii i nauczania on-line. Wtedy w całej Warszawie było 600 dzieci, które zniknęły z elektronicznego systemu. Problem niestety nadal jest obecny. Co prawda, w dużo mniejszej skali - mówi szefowa komisji edukacji w Radzie Miasta stołecznego Warszawy Dorota Łoboda.

Zarówno nauczyciele, jak też dyrekcje szkół próbują odnaleźć uczniów, którzy się zgubili i wypadli z systemu e-lekcji. Nie każda próba nawiązania z dzieckiem czy rodziną kontaktu kończy się powodzeniem. Szczególnie trudnymi sytuacjami zajmuje się sąd rodzinny, a czasem nawet prokuratura. O problemie znikających z systemu uczniach rok temu alarmował Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. A Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę opracowała cały schemat postępowania z uczniem, z którym nie ma kontaktu.

Czytaj także: Tramwaje Warszawskie zapowiadają przebudowę Grójeckiej. Wczoraj zginęła tam kobieta

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Oto pytania! [QUIZ]
Pytanie 1 z 15
Czy w trakcie prowadzenia pojazdu, wraz z upływem czasu, poprawia się Twoja zdolność dostrzegania znaków i sygnałów drogowych?
Czy w trakcie prowadzenia pojazdu, wraz z upływem czasu, poprawia się Twoja zdolność dostrzegania znaków i sygnałów drogowych?