Sondaż rok po wyborach z 15 października 11.10.2024
Nowy sondaż przeprowadzony przez pracownię Opinia24 dla „Gazety Wyborczej” przyniósł sensacyjny wynik. Przeprowadzono go niemal dokładnie rok po wyborach do polskiego parlamentu, które odbyły się 15 października 2023 roku.
Zgodnie z wynikami badania prowadzi w dalszym ciągu Koalicja Obywatelska, na którą chce głosować 35,3 proc. badanych, drugie jest Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 33,4 proc. głosów. Obie partie zyskały w porównaniu z poprzednim badaniem sprzed miesiąca - KO 4 pkt proc. poparcia, a PiS – 2,7 pkt proc.
Bardzo ciekawie jest poza dwoma głównymi partiami: trzecie miejsce zdobywa bowiem Konfederacja, która zyskała 12,5 proc. wskazań.
Z kolei Trzecia Droga zajmuje dopiero czwartą pozycję z wynikiem 7,1 proc. Od początku września Trzecia Droga straciła tym samym 3,4 punktu poparcia. Warto podkreślić, że próg dla koalicji wynosi 8 proc., więc jeśli formacja wystartowałaby jako koalicyjny a nie pojedynczy komitet wyborczy, to jej działaczy zabrakłoby przy Wiejskiej.
5,9 proc. zyskała z kolei kolejna formacja wchodząca w skład rządu, czyli Lewica.
3,7 proc. osób biorących udział w sondażu nie było w stanie jednoznacznie wskazać partii, którą chcieliby poprzeć.
PiS z Konfederacją przejmą władzę?
Bardzo ciekawie prezentuje się z kolei próba przeliczenia poparcia procentowego na mandaty. Gdyby wyniki wyborów były zgodne z najnowszym sondażem to podział mandatów prezentowałby się następująco:
- KO - 185 mandatów
- PiS – 188
- Konfederacja – 54
- Trzecia Droga – 23
- Lewica – 10
Oznacza to, że formacje tworzące koalicję rządzącą miałyby 218 mandatów, a obecna opozycja, czyli PiS wraz z Konfederacją - 242 mandaty.
Większość niezbędna, aby rządzić w polskim Sejmie wynosi 231 głosów. A więc przy takim rozłożeniu wyników, gdyby PiS porozumiał się z Konfederacją obie partie mogłyby przejąć stery rządów w państwie. Odpowiada za to przede wszystkim fatalny wynik dwóch koalicjantów KO, czyli Trzeciej Drogi i Lewicy.
Sondaż przeprowadzono w dniach 7-9 października na próbie 1000 dorosłych Polaków, metodą wywiadów telefonicznych wspieranych komputerowo (CATI).
Wypadek polskiego autokaru na obwodnicy Lwowa (11.10.2024):