ewakuacja

i

Autor: PAP/Marcin Obara

Z kraju

Setki Polaków ewakuowanych z Izraela. Ilu jeszcze czeka na pomoc?

2023-10-10 14:58

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera poinformował, że z Izraela udało się już ewakuować ponad 670 polskich obywateli. Nie jest to jednak koniec akcji - na pomoc wciąż czeka tam bowiem wielu Polaków. Zdecydowano więc o zorganizowaniu kolejnych lotów, które umożliwią sprowadzenie ich do kraju.

We wtorek w siedzibie Biura Bezpieczeństwa Narodowego odbyła się narada ws. sytuacji w Izraelu z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego, a także m.in. szefów MON i MSZ.

Część Polaków ewakuowanych z Izraela, pozostali wciąż czekają

Szef BBN Jacek Siewiera powiedział na briefingu prasowym po naradzie, że ewakuacja Polaków z Izraela prowadzona jest w trybie ciągłym i ustanowiony został specjalny most powietrzny w tym celu. - Ewakuowanych zostało już ponad 670 polskich obywateli. Spodziewamy się przynajmniej drugiej takiej liczby obywateli, którzy oczekują na ewakuację. Kolejne loty będą odbywać się dzisiaj w godzinach popołudniowych, o godz. 16 i w późnych godzinach wieczornych - poinformował Siewiera.

Dodał, że te loty odbywają się przy użyciu transportu wojskowego ze względu na działania zbrojne na terenie Izraela.

Siewiera pytany był również o prośby o pomoc w ewakuacji z Izraela, kierowane m.in. przez Litwinów i innych zagranicznych partnerów. Dopytywano go o skalę tej pomocy i o to, kiedy polskie samoloty zaczną zabierać obcokrajowców.

- Takie prośby są formułowane, jednym z przykładów jest prośba prezydenta Nausedy, skierowana w rozmowie telefonicznej do pana prezydenta Andrzeja Dudy. I oczywiście w miarę możliwości te zasoby Sił Zbrojnych, które będą miały taką możliwość, zostaną w tym celu wykorzystane w momencie, gdy zapewniona zostanie ta obowiązkowa, wynikająca z prawa obsługa i ewakuacja naszych obywateli - odpowiedział. Siewiera dodał, że tych obywateli oczekujących na lotnisku jest jeszcze ok. 1 tys.

Szefa BBN pytano też o użycie w akcji ewakuacyjnej polskiego kontyngentu wojskowego, w tym 200 żołnierzy wojsk specjalnych; dopytywano, jaki jest ich udział w całej akcji.

- Operacja prowadzona jest zarówno z wykorzystaniem statków powietrznych, jak i z wykorzystaniem tego komponentu wojsk specjalnych, którzy stanowią integralną część prowadzonej operacji, czerpiąc z ewakuacji prowadzonej kilka lat temu z terytorium Afganistanu, również objętego działaniami zbrojnymi. Również tam część sił to były siły zapewniające bezpieczeństwo prowadzenia załadunku, przyjęcia na pokład i wykonywania lotów. Z tego samego powodu taki kontyngent został ustanowiony - odpowiedział Siewiera, zaznaczając, że nie będzie mówił o szczegółach tych działań.

Mural Agnieszki Osieckiej odsłonięty - zobacz zdjęcia:

Raport Izrael i Ukraina to JEDNA WOJNA!