Silvio Berlusconi nie żyje
Były premier Włoch Silvio Berlusconi trafił w piątek ponownie do szpitala w Mediolanie. Lekarze informowali, że 86-letni polityk przechodzi zaplanowane badania. W kwietniu i maju założyciel i lider koalicyjnej partii Forza Italia spędził w szpitalu 45 dni. Trafił tam wtedy w ciężkim stanie z powodu zapalenia płuc, które było wynikiem przewlekłej białaczki, na jaką cierpiał.
W ostatnich latach Berlusconi dużo czasu spędził w szpitalu - najpierw z powodu poważnych problemów z sercem, potem ciężko i z powikłaniami chorował na Covid-19.
Berlusconi to trzykrotny premier Włoch (1994–1995, 2001–2006 i 2008–2011). Właściciel firm medialnych, miliarder, w przeszłości oskarżany o korupcję.
Afera "Bunga bunga"
W połowie lutego 2023 r., po sześciu latach procesu, sąd w Mediolanie uniewinnił byłego premiera Włoch Silvio Berlusconiego i pozostałe 28 osób w jednej ze spraw dotyczących przyjęć w jego domu, nazwanych "bunga bunga". Chodziło o zarzut korupcji i składania - w zamian za korzyści materialne - fałszywych zeznań, dotyczących charakteru imprez z udziałem młodych kobiet.
Włochy: Domek na drzewie uznany za samowolę budowlaną. Sąd każe go rozebrać
Silvio Berlusconi, kim był? Prawnik, miliarder, premier i przyjaciel Putina
Urodził się 29 września 1936 roku w Mediolanie i to w tym mieście rozpoczął po studiach prawniczych swoją rozwijającą się błyskawicznie karierę finansową. Był typowym przykładem człowieka, który odniósł sukces dzięki własnej przedsiębiorczości, z jakiej słynął już od lat szkolnych.
Wspominał, że w szkole pisał za pieniądze wypracowania dla kolegów. Potem w młodości śpiewał na statkach wycieczkowych.
W latach 70. Berlusconi został przedsiębiorcą budowlanym i zbudował pierwsze osiedle w Mediolanie - Milano 2. Kolejnym krokiem jego kariery w biznesie było założenie koncernu finansowego i medialnego Fininvest oraz telewizji. Z czasem kolejne jego stacje telewizyjne koncernu Mediaset stały się ogólnokrajowe i zaczęły stanowić konkurencję dla publicznego nadawcy RAI.
Wtedy Berlusconi był już jednym z najbogatszych Włochów.
W styczniu 1994 roku odnoszący sukcesy magnat finansowy i medialny ogłosił decyzję o swym wejściu na scenę polityczną wraz ze swą partią Forza Italia, założoną dwa miesiące wcześniej.
W marcu 1994 roku wygrał wybory i powołał swój pierwszy rząd razem z ówczesnym Sojuszem Narodowym Gianfranco Finiego i Ligą Północną Umberto Bossiego. Pierwszy centroprawicowy rząd Berlusconiego pracował niecały rok. Następny rząd z tymi samymi sojusznikami powołał w 2001 roku; gabinet pracował całą kadencję do 2006 roku.
Do władzy Berlusconi powrócił w 2008 roku po upadku centrolewicowego rządu Romano Prodiego. Trzeci jego gabinet pracował do 2011 roku, a upadł w wyniku utraty większości w parlamencie i w klimacie ciężkiego kryzysu finansowego, w jakim znalazły się Włochy.
Przeciwnicy polityczni zarzucali mu forsowanie ustaw "ad personam", czyli mających na celu ochronę jego interesów i w obliczu licznych postępowań sądowych.
Berlusconi uważał się za nestora światowej polityki i tak prezentował się podczas kolejnych szczytów G8.
Przez lata utrzymywał przyjacielskie relacje z rosyjskim dyktatorem Władimirem Putinem. Za swój osobisty sukces uznał porozumienie NATO-Rosja zawarte podczas obrad w rzymskiej bazie wojskowej Pratica di Mare w 2002 roku.
Kolejne lata przyniosły serię spraw sądowych Berlusconiego, z których najsłynniejsza dotyczyła rozwiązłych przyjęć w rezydencji polityka, nazwanych "bunga bunga". Ostatecznie Berlusconi został oczyszczony z zarzutu korzystania z usług nieletniej prostytutki.
Prawomocnie został natomiast skazany za oszustwa podatkowe w swej telewizji Mediaset. Karę więzienia ze względu na wiek zamieniono mu na prace społeczne w domu opieki dla osób starszych. Na mocy tego wyroku i obowiązującej wtedy ustawy Berlusconi został wydalony z Senatu i pozbawiony prawa do kandydowania w wyborach przez sześć lat.
W 2019 roku został eurodeputowanym Forza Italia. Do Senatu Berlusconi wrócił na jesieni zeszłego roku po wyborach wygranych przez blok centroprawicy, w którym jego partia utworzyła koalicję z ugrupowaniem Giorgii Meloni i Ligą Matteo Salviniego.
Ostatni raz były premier pokazał się publicznie 6 maja, gdy nagrano w szpitalu, do którego trafił, jego specjalne przesłanie na zjazd Forza Italia.
Życie prywatne Berlusconiego było bardzo burzliwe. Miał dwie żony i pięcioro dzieci. Następnie związany był z partnerkami młodszymi od niego o kilkadziesiąt lat. Ostatnią jego partnerką była 33-letnia deputowana Forza Italia Marta Fascina, która towarzyszyła mu podczas jego ostatniej hospitalizacji.