Warszawa

i

Autor: MAREK KUDELSKI / SUPER EXPRESS

Historia

Skąd wzięła się nazwa Warszawa? Nie chodziło wcale o Warsa i Sawę

2024-06-28 9:23

Warszawa bezsprzecznie kojarzy się większości mieszkańców z legendą o Warsie i Sawie. W rzeczywistości nazwa stolicy nie została jednak zaczerpnięta od imion mieszkających nad Wisłą małżonków lub, w innej wersji opowieści, rodzeństwa. Dlaczego więc Warszawa stała się właśnie Warszawą?

Spis treści

  1. Skąd wzięła się nazwa miasta Warszawa?
  2. Warszawa. Nazwa wywodzi się od imienia

Skąd wzięła się nazwa miasta Warszawa?

Legenda o Warsie i Sawie jest bez wątpienia doskonale znana większości dzieci w Polsce. Opowieść stanowi przy okazji łatwe i bajkowe wyjaśnienie, skąd wziąć się miała nazwa stolicy. W rzeczywistości para nadwiślańskich małżonków lub bliźniąt nie miała z nią jednak nic wspólnego.

Warszawa. Nazwa wywodzi się od imienia

Zdaniem ekspertów nazwa wywodzi się bowiem od imienia Warcisław lub Wrocisław, które w skróconej wersji brzmiało Warsz. Słowo Warszawa oznaczało więc po prostu "osada należąca do Warsza".

Początkowo nazwą dzierżawczą była prawdopodobnie Warszowa lub Warszewa. Nazwa Warszawa powstała natomiast najpewniej ok. XV w., kiedy słowo zmieniło się ze względu na uznanie dawnej formy za gwarowe. Było to ściśle związane z ówczesną mazowiecką wymową dialektyczną. Nowa wersja upowszechniła się już w XVI w.

Edukatorium przy Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych - wizualizacje:

Powstaniec jak postać z muralu Banksy'ego. Powstanie Warszawskie na makiecie