Inwestycje

Skra przechodzi wielką metamorfozę. Tak obecnie wyglądają prace

2024-09-19 14:24

Kompleks sportowy Skry powoli nabiera blasku. Widać już boisko do rugby, kończy się budowa stawu, stoi też budynek, w którym będą szatnie, powstają trybuny na boisku treningowym. Ciekawostką jest ocalała fontanna, z której już niedługo popłynie woda. Zobaczcie, jak wyglądają prowadzone na miejscu prace.

Nowa Skra po remoncie ma służyć mieszkańcom Warszawy

W środę, 18 września wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska zaprezentowała, co dzieje się na modernizowanym terenie ośrodka sportowego Skra. Obecnie trwa pierwszy etap przebudowy, który obejmuje ponad 11 hektarów.

- Chcemy tu stworzyć piękną przestrzeń rekreacyjną z budową przepięknego stawu, z kładką, z olbrzymią ilością roślinności, budujemy ścieżki spacerowe i biegowe, siłownie plenerowe. Będzie tu można wypocząć, a także pobiegać - podkreśliła.

Kolejny obszar tej inwestycji to obszar stricte sportowy. Boczny stadion treningowy ze strefą rzutów oraz budynek z szatniami, przez dach którego będzie przebiegać ścieżka biegowa. - W parku jest wiele meandrujących między drzewami ścieżek, po to, by ochronić korzenie i zachować jak najwięcej drzew. W całym parku zastosowaliśmy nawierzchnie przepuszczalne, by nie wprowadzać tutaj betonu czy asfaltu - podała wiceprezydent.

Kolejnym założeniem parku jest jego otwarcie na Pole Mokotowskie. - Bardzo nam na tym zależy, aby goście mogli w sposób płynny przejść do ośrodka Skra, nie zauważając różnicy w przestrzeni. Dlatego zastosowaliśmy te same rozwiązania materiałowe, jeśli chodzi np. o alejki parkowe, małą architekturę czy oświetlenie - wyjaśniła.

Na terenie całego kompleksu znajduje się 2 tys. drzew. Wiceprezydent przekazała, że pierwszą rzeczą zrobioną po przejęciu terenu była ich inwentaryzacja. Około stu wymagało wycinki z powodów sanitarnych. Z powodów inwestycyjnych do wycięcia było 150, w tym graby szpalerowe przy oczku wodnym.

- Ale komisja architektoniczna podczas konkursu zdecydowała, że staw będzie zmniejszony, i dzięki temu setki grabów szpalerowych udało się zachować. Wycięte zostały te, które stały na przebiegu ścieżek i kładki nad stawem. W to miejsce nasadzimy 710 drzew na terenie całego terenu i tysiące krzewów - dodała.

Kiedy zakończenie pierwszego etapu modernizacji?

Kaznowska podkreśliła, że zakończenie pierwszego etapu prac planowane jest do końca roku. - Potem rozpoczną się odbiory, a gości będziemy chcemy zaprosić wiosną - koniec kwietnia, początek maja - zapowiedziała i dodała, że ma to związek z trawą, która musi urosnąć.

Na Skrze będzie również fontanna, która ma została ocalona. - Kiedy robiliśmy inwentaryzację, natknęliśmy się na fontannę z początkowego okresu założenia ośrodka sportu. Jest mała, wykonana z piaskowca, nie jest może spektakularna, natomiast jej historia jest ciekawa - powiedziała Kaznowska.

Fontannie udało się przetrwać lata poprzedniego zarządcy - nie została zniszczona, wyłączona i rozebrana. - Uznaliśmy, że trzeba ją zachować i odtworzyć. Została wykonana hydrofornia. Wymieniamy piaskowiec, całość jest czyszczona i będzie zaimpregnowana, a za chwilę będziemy mogli ją podłączyć - dodała. Historyczna fontanna będzie stała praktycznie w miejscu, gdzie była do tej pory - obok głównego stadionu, przy strefie rzutów. Zostanie tylko nieco wyniesiona.

Na pytanie o stan techniczny głównego obiektu Skry, czyli stadionu lekkoatletycznego, wiceprezydent zaznaczyła, że jest on wpisany do gminnej ewidencji zabytków. - Przygotowaliśmy pełną kwerendę stanu technicznego tego obiektu i po uzgodnieniu z konserwatorem zabytków, który wydał nam zalecenia. Wiemy, że stan stadionu jest katastrofalny. Uzgodniliśmy z konserwatorem, że zachowamy ściany zewnętrzne, elewacyjne, które też będą wymagały sporo pracy - wyjaśniła.

Zniknie też charakterystyczna wieża, ponieważ, jak zaznaczyła wiceprezydent, nadaje się tylko do wyburzenia. - W to miejsce będziemy ją chcieli raczej odtworzyć jako symbol Skry - zaznaczyła.

Miasto odzyskało obiekt przy ul. Wawelskiej 5 w 2021 r. po 13 latach sądowej batalii. W pierwszej kolejności zaniedbany teren dawnej Skry został uporządkowany, a budynki będące w tragicznym stanie - zburzone. W ramach pierwszego etapu modernizacji powstaną: boisko treningowe z sześciotorową bieżnią lekkoatletyczną, strefa rzutów, boisko do rugby, ścieżki biegowe, siłownie plenerowe, alejki parkowe, staw i ogród deszczowy.

Iga Świątek wraca do gry! Powalczy w Pekinie!