Śledztwo w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej umorzone. Co wiemy o tej historii?

2024-11-05 19:33

Jest decyzja prokuratury w sprawie śmierci słynnej działaczki miejskiej Jolanty Brzeskiej. Jak się okazuje, umorzyła ona postępowanie. Powód? "Brak danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia czynu zabronionego".

Plakat wspominający Jolantę Brzeską w 10. rocznicę jej tragicznej śmierci

i

Autor: Kamil Czaiński / Wikipedia/ Creative Commons

Spis treści

  1. Prokuratura nie zdołała wyjaśnić okoliczności śmierci Jolanty Brzeskiej
  2. Śledztwo w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej - jak przebiegało?
  3. Jolanta Brzeska - kim był? Jak zginęła?
  4. Śledztwo w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej - co dalej?

Prokuratura nie zdołała wyjaśnić okoliczności śmierci Jolanty Brzeskiej

28 października 2024 roku prokurator Prokuratury Regionalnej w Gdańsku prowadzący sprawę tragicznej śmierci Jolanty Brzeskiej zadecydował o umorzeniu śledztwa. Postępowanie toczyło się od wykrycia zwłok kobiety w podwarszawskim lesie, a więc od 2011 roku.

To nie pierwszy raz, gdy śledztwo w tej sprawie zostaje umorzone - po raz pierwszy uczyniła to już prokuratura w Warszawie w 2013 roku. Powód był ten sam: niewykrycie sprawcy.

Od 2016 roku sprawa ruszyła na nowo w Prokuraturze Regionalnej w Gdańsku, ale jak się okazało 8 lat nie przyniosło przełomu w tej zagadkowej historii

Śledztwo w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej - jak przebiegało?

Prokuratura zapewnia, że zrobiła wszystko, aby dotrzeć w tej sprawie do prawdy. W toku śledztwa przesłuchano łącznie 300 świadków, przeprowadzano konfrontację pomiędzy świadkami, a także badania wariografem. Dokonano także analizy połączeń telefonicznych, zapisów monitoringów oraz liczne oględziny i eksperymenty procesowe.

W sprawie zebrano również 50 opinii biegłych. Wszystko to jednak nie pomogło wyjaśnić kwestii - prokuratura brała pod uwagę trzy scenariusze: zabójstwo kobiety, jej samobójstwo i nieszczęśliwy wypadek. Żadnego z nich nie udało się ani wykazać, ani mu zaprzeczyć.

Jolanta Brzeska - kim był? Jak zginęła?

Jolanta Brzeska była warszawską aktywistką i społeczniczką. Zaangażowana była szczególnie w sprawę obrony eksmitowanych lokatorów. Sama Brzeska zresztą była ofiarą procesu tzw. dzikiej reprywatyzacji w stolicy, bo mokotowska kamienica w której mieszkała została przekazana prywatnym osobom, będącymi spadkobiercami dawnych jej właścicieli.

Brzeska założyła wówczas Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów i walczyła z próbami wypędzenia jej w budynku, które polegały na wielokrotnym podwyższaniu czynszu, który przekraczał jej możliwości finansowe. Wspierała innych warszawiaków znajdujących się w podobnej sytuacji.

1 marca 2011 Jolanta Brzeska opuściła mieszkanie, nie zabierając z niego m.in. torebki i telefonu. Córka zgłosiła jej zaginięcie. W międzyczasie w Parku Kultury w Powsinie na południowych obrzeżach Warszawy odnaleziono jej zwęglone ciało.

Śledztwo wykazało, że kobieta zmarła na skutek wstrząsu termicznego, podtrucia tlenkiem węgla oraz rozległych oparzeń ciała powstałych w wyniku podpalenia naftą.

Dziś Brzeska jest swoistym symbolem ruchu lokatorskiego i walki z nielegalnymi eksmisjami oraz dziką reprywatyzacją. W 2017 u zbiegu ulic Zakrzewskiej i Iwickiej na Mokotowie powstał skwer jej imienia. 25 lutego 2021 Sejm przyjął uchwałę upamiętniającą Jolantę Brzeską w 10. rocznicę jej śmierci.

Śledztwo w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej - co dalej?

Śledczy poinformowali w komunikacie kończącym śledztwo, że działalność lokatorska Brzeskiej "nie daje podstaw do przyjęcia", że aktywistka została zamordowana przez osoby powiązane z działalnością reprywatyzacyjną.

Decyzja definitywnie nie kończy sprawy - w razie pojawienia się nowych dowodów, jest szansa na wznowienie śledztwa.

Znani z Warszawy zmarli w 2024 roku. Oni odeszli w ostatnich 12 miesiącach:

Mellina_Jan Śpiewak_TT_reprywatyzacja