policja

i

Autor: Pixabay

Kryminalne

Śledztwo ws. nielegalnego handlu fentanylem. Sąd podjął decyzję

2024-06-27 19:44

W czwartek, 27 czerwca Marcin Bagiński z mławskiej Prokuratury Rejonowej przekazał, że w związku ze śledztwem dotyczącym nielegalnego handlu fentanylem sąd w Mławie (woj. mazowieckie) tymczasowo aresztował 52-latka z woj. lubelskiego. Mężczyzna, wraz z trzema innymi osobami, został zatrzymany przez policję dwa dni wcześniej.

"Duch z Żuromina" zatrzymany

O zatrzymaniach w związku z nielegalnym obrotem fentanylem, w tym 55-letniego Jarosława D., zwanego "żuromińskim Duchem", jeszcze we wtorek informowała m.in. Komenda Główna Policji. W sumie zatrzymano wtedy cztery osoby, w tym także mieszkańców woj. lubelskiego. Jednocześnie zabezpieczono ponad 300 plastrów zawierających fentanyl, który jest opioidem.

Sąd podjął decyzję

Śledztwo w tej sprawie, z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, prowadzi mławska Prokuratura Rejonowa. W środę tamtejszy sąd tymczasowo aresztował na trzy miesiące Jarosława D., mieszkańca Żuromina. Z kolei wobec 53-letniej mieszkanki woj. lubelskiego sąd zastosował wolnościowy środek zapobiegawczy z uwagi na skrajnie zły stan jej zdrowia.

Jak poinformował PAP prokurator rejonowy w Mławie Marcin Bagiński, w czwartek sąd tymczasowo aresztował na trzy miesiące 52-latka z woj. lubelskiego, natomiast odstąpił od zastosowania tego środka zapobiegawczego wobec 36-latki z Żuromina.

- Sąd uznał, że zachodzą tu szczególne względy rodzinne, ponieważ podejrzana jest matką małoletniego dziecka, które w przypadku tymczasowego aresztowania kobiety, pozostawałoby bez należytej opieki. Sąd ocenił ponadto, że areszt nie jest niezbędny, gdyż podejrzana złożyła szczegółowe, rozległe wyjaśnienia - powiedział prokurator Bagiński.

Wszystkim zatrzymanym w związku ze śledztwem mławskiej Prokuratury Rejonowej przedstawiono wcześniej zarzuty dotyczące nielegalnego handlu fentanylem. W przypadku 55-letniego Jarosława D. chodzi o uczestniczenie w obrocie znaczną ilością środków odurzających i odpłatne ich udzielanie w latach 2014-2024, a także o uczynienie z tego procederu stałego źródła swego dochodu. Z kolei w przypadku 53-latki to wyłącznie zarzut udzielania znacznej ilości środków odurzających w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Każdy z tych przypadków dotyczy plastrów zawierających fentanyl.

- Zarzuty, które przedstawiono także 36-latce i 52-latkowi, są podobne, dotyczą tej samej materii, ale innego sposobu działania i w innych latach - zaznaczył prokurator Bagiński. Powołując się na dobro śledztwa, odmówił podania szczegółów wyjaśnień, jakie podczas przesłuchania składali podejrzani w sprawie.

Śledztwo mławskiej Prokuratury Rejonowej dotyczy obecnie sześciu osób. W ramach tego samego postępowania w maju zatrzymano dwóch mieszkańców Żuromina w wieku 34 i 35 lat. Przedstawiono im następnie zarzuty uczestniczenia w handlu znaczną ilością środków odurzających w postaci kilkudziesięciu plastrów zawierających fentanyl. Już wtedy Komenda Wojewódzka Policji w Radomiu, jak również Prokuratura Rejonowa w Mławie, informowały, że sprawa ma charakter rozwojowy.

Zgodnie z art. 56. ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, kto dopuszcza się przestępstwa związanego z obrotem znaczną ilością środków odurzających, substancji psychotropowych czy też nowych substancji psychoaktywnych, podlega grzywnie i karze pozbawienia wolności od 2 do 12 lat.

Najszybciej wyludniające się miasta w woj. mazowieckim - zobacz zdjęcia:

Pożar neogotyckiego pałacu w Jelczu-Laskowicach