Spadające gwiazdy w kwietniu - Lirydy 2023
Rój Lirydów jest pierwszym rojem, o którym wspominają starożytne kroniki. Najwcześniejsze wzmianki na temat tych meteorów można znaleźć już w chińskich zapiskach datowanych na rok 2000 p.n.e. Lirydy to rój meteorów związany z kometą Thatchera, których radiant znajduje się na pograniczu gwiazdozbiorów: Lutni i Herkulesa.Gwiazdozbiór Lutni od północy graniczy między innymi z gwiazdozbiorem Smoka, a od południa z konstelacjami Liska i Herkulesa.
Aktywność roju wypada pomiędzy 16 a 25 kwietnia, natomiast maksimum aktywności roju Lirydów wypada 22 kwietnia 2023.
ZHR, czyli zenitalna liczba godzinna oznaczająca ilość meteorów, którą można zaobserwować podczas jednej godziny na bezchmurnym, ciemnym niebie, kiedy radiant roju meteorów znajduje się w zenicie, wynosi dla Lirydów od 18-90 meteorów na godzinę.
Rekordowa liczba Lirydów została zarejestrowana w roku 1803, obserwatorzy amerykańscy odnotowali maksimum Lirydów z ZHR rzędu 700. To był prawdziwy deszcz meteorytów.
Jak obserwować spadające gwiazdy?
Jeśli chcecie obserwować spadające gwiazdy, to wybierzcie się w miejsce oddalone od źródeł światła. Kwietniowe wieczory bywają chłodne, dlatego warto się ciepło ubrać na nocne obserwacje.
Najlepsze warunki do obserwacji roju meteorów będą w drugiej połowie nocy. Wtedy to najlepiej widoczna jest cała konstelacja, wznosząc się wraz z radiantem wysoko nad południowo-wschodni horyzont.