Stołeczny ratusz przedstawił projekt, który zmienia charakter Osiedla Jazdów. Jazdów de facto ma przestać być osiedlem, zabytkowe domki mają być przemienione w pawilony handlowe i gastronomiczne. Zmianom sprzeciwiają się mieszkańcy i społecznicy, którzy 21 marca organizują protest.
Protest w obronie Jazdowa. Trasa przemarszu i postulaty uczestników
21 marca 2024 r. o godz. 14.00 protest wyruszy z Placu Bankowego, by ok. 15 dotrzeć na Placu Defilad.
Organizatorzy przekonują, że:
- Osiedlu Jazdów grozi gentryfikacja
- Brak jest wypracowanych metod konsultacji remontów domków
- Brak jest ochrony mieszkańców
- Organizacje pozarządowe dostają tylko roczne umowy na domki.
10 lat temu członkinie i członkowie Osiedla Jazdów wyszli protestować na ulice, przebrani/ne w domki fińskie, by ochronić ich przestrzeń przed likwidacją.
Na początku swojej kadencji prezydent Rafał Trzaskowski obiecał rozwiązanie problemów Osiedla Jazdów. Kadencja dobiega końca, a problemy Jazdowa narastają. Prezydent odmawia podpisania porozumienia, o które proszą działacze i mieszkańcy od początku walki o ocalenie Osiedla Jazdów.
Osiedle Jazdów i jego historia
Historia osiedla Jazdów sięga końca II Wojny Światowej. Domki fińskie, sprowadzone tam w 1945 roku, służyły za mieszkania pracownikom Biura Odbudowy Stolicy. To nietuzinkowe osiedle można określić jako przestrzeń publiczną i kulturalną dostępną dla każdego. To miejsce jest zieloną oazą w środku miasta, w której zarówno mieszkańcy, jak i osoby zaangażowane w działalność, dbają o ogrody i fińskie domki.