Czym jest Środa Popielcowa?
Środa Popielcowa, nazywana również Popielcem, to bardzo ważne święto w kościele katolickim. Przypada ono tuż po ostatkach i rozpoczyna okres Wielkiego Postu, będący przygotowaniem do Wielkanocy. Tego dnia w trakcie mszy świętej ksiądz posypuje głowy wiernych popiołem na znak pokuty.
Środa Popielcowa to święto ruchome przypadające na 46 dni kalendarzowych przed Wielkanocą. W 2023 roku ma ona miejsce 22 lutego. Wiele osób zastanawia się, co tego dnia można jeść zgodnie z tradycją katolicką? Odpowiadamy, kogo dotyczą ograniczenia i jak konkretnie one wyglądają.
Czytaj także: Fotoradary w Warszawie sieją postrach. Wyniki pomiarów nie zostawiają wątpliwości
Co można jeść w Środę Popielcową?
W Środę Popielcową wiernych obowiązuje post. Katolicy mający minimum 14 lat są zobowiązani tego dnia do niejedzenia mięsa i spożycia tylko jednego posiłku do syta i dwóch skromnych. Dzieci pościć nie muszą, a nawet nie powinny.
Może to stanowić pewien problem dla rozwijającej się dynamicznie młodzieży, która tego dnia ma pościć, ale jednocześnie nie otrzymuje z tej przyczyny dnia wolnego od szkoły. Tak samo jest z pracą - Środa Popielcowa jest dniem pracującym.
W związku z licznymi ograniczeniami w menu, w Środę Popielcową warto sięgnąć do staropolskich przepisów, charakteryzujących się łatwością w przygotowaniu i postnym charakterem, a przy tym oferujących bardzo dobry smak. Najlepiej, aby potrawy składające się z ryb, warzyw i potraw mącznych.
Czytaj także: Kiedy są ostatki 2023? Z tym dniem wiążą się wyjątkowe zwyczaje