Empidemia koronawirusa w Polsce wymaga poważnych kroków podejmowanych przez rząd. 21 października po raz pierwszy zanotowaliśmy ponad dziesięć tysięcy zakażeń. W szpitalach brakuje już miejsca, a pracownicy masowo przechodzą na pracę zdalną. Szkoły ponadpodstawowe zostały już zamknięte - uczniowie uczą się zdalnie. Rząd ponownie będzie musiał rozważyć wprowadzenie jednego ze stanów nadzwyczajnych w kraju. Pozwala on na wprowadzanie kolejnych obostrzeń, które obecnie byłby niezgodne z prawem, a mogą okazać się konieczne w walce z COVID-19.
Polecany artykuł:
Stan nadzwyczajny - klęska żywiołowa. Co to znaczy?
Stan klęski żywiołowej może być wprowadzony dla zapobieżenia skutkom katastrof naturalnych. Na terenie objętym stanem klęski żywiołowej istnieje możliwość czasowego ograniczenia wolności i praw człowieka i obywatela. Wynika to z art. 20–26 ustawy, a ma pomóc w zwalczaniu. Co to oznacza w praktyce? W Polsce możliwe byłyby między innymi wprowadzenie godziny policyjnej czy zakazu opuszczania domu w innych sprawach niż te niezbędne, jak zakupy lub spacer z psem. Po ogłoszeniu stanu nie można przeprowadzać również wyborów na terenie rejonu, który obejmuje.
Co to jest stan nadzwyczajny: czy będzie wprowadzony w Polsce?
Piotr Muller, rzecznik rządu w sprawie możliwości wprowadzenia stanu nadzwyczajnego w Polsce, we wtorek 13 października poinformował, że:
'ani Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, ani Rada Ministrów nie rekomendowały wprowadzenia stanu nadzwyczajnego określonego w Konstytucji'. Dodał, że w Polsce istnieje za to wieloletnia ustawa, na mocy której możliwe są różne rozwiązania wprowadzane w czasie epidemii lub zagrożenia epidemicznego. Dodał, że obecnie jest ogłoszony stan epidemii właśnie.
Stan nadzwyczajny - kiedy można go wprowadzić?
Stan nadzwyczajny może być wprowadzony tylko na podstawie ustawy, w drodze rozporządzenia, które podlega dodatkowemu podaniu do publicznej wiadomości (zasada legalności). Decyzje podjęte w wyniku wprowadzenia stanu nadzwyczajnego muszą odpowiadać stopniowi zagrożenia (zasada proporcjonalności) i powinny zmierzać do jak najszybszego przywrócenia normalnego funkcjonowania państwa (zasada efektywności).