Stara Praga zmieni się nie do poznania. Ulice, place i zieleńce po nowemu [WIZUALIZACJE]

2025-07-03 17:50

Istotnym etapem realizacji projektu Nowego Centrum Warszawy jest wyjście poza samo Śródmieście. Po praskiej stronie Wisły modernizację przejdzie nie tylko ul. Okrzei, ale również okoliczne ulice, place i zieleńce. Miasto rozstrzygnęło już konkurs na opracowanie koncepcji przebudowy centralnej części obszaru Starej Pragi - projektem zajmie się pracownia RS Architektura Krajobrazu.

Nowe ulice Starej Pragi - miasto rozstrzygnęło ważny konkurs

Jak przypomniał na początku lipca stołeczny ratusz, w ramach konkursu pracownie zajęły się opracowaniem koncepcji przebudowy okolic ul. Okrzei, ul. Kłopotowskiego, ul. Floriańskiej oraz pl. Weteranów 1863 r. w okolicy parku Praskiego. Miasto chce, aby ta część Warszawy zyskała wyjątkowy charakter, odpowiadając jednocześnie na współczesne potrzeby mieszkańców.

- Mamy zwycięską koncepcję na ulice Starej Pragi. To kontynuacja zapowiadanych przeze mnie zmian w ramach Nowego Centrum Warszawy. Rozpoczynamy przebudowę ulicy Okrzei. Teraz pora na projekt dla ulic i placów w centrum kwartału Starej Pragi. Chcemy, aby Warszawa zazieleniała się i zmieniała po obu stronach Wisły - podkreślił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Czytaj również: Są auta, będzie zieleń i miejsce dla pieszych. Ulicę na Pradze czeka rewolucja

Duża modernizacja na Pradze-Północ - co się zmieni? Wizualizacje

Wiceprezydentka miasta Renata Kaznowska podkreśliła natomiast, że projektanci zwycięskiej koncepcji "umiejętnie wyeksponowali osie kompozycyjne i elewacje historycznych budynków". Jak dodała, pod uwagę wzięli zarówno historię dzielnicy, jak i jej obecnie potrzeby.  "Zaproponowane rozwiązania projektowe z powodzeniem zrównoważą potrzeby różnych grup użytkowników. Przestrzenie z zielenią, jak i enklawy wypoczynku są przemyślane, zróżnicowane i inkluzywne. W projekcie przewidziano rozwiązania przyjazne osobom starszym i z niepełnosprawnościami, a także dzieciom. Zaproponowana przestrzeń jest elastyczna i przygotowana na potrzeby różnorodnych scenariuszy programowych, od wydarzeń sąsiedzkich po większe imprezy miejskie" - czytamy w komunikacie ratusza.

Jak już wspomnieliśmy, spośród 14 prac sąd konkursowy wybrał propozycję pracowni RS Architektura Krajobrazu Dorota Rudawa. Zajęcie pierwszego miejsca wiąże się z 80 tys. zł oraz zaproszeniem do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki. Aspektami, które doceniło jury, były "czytelny układ przestrzenny, umiejętne dostosowanie projektowanych wnętrz do istniejącego kontekstu urbanistycznego Starej Pragi oraz zróżnicowany programowo i przestrzennie sposób ich zagospodarowania". Miastu zależało na tym, aby zwycięski projekt wpłynął pozytywnie na jakość i dostępność przestrzeni publicznej przy jednoczesnym ułatwieniu komunikacji rowerowej i pieszej. Istotnymi czynnikami były nie tylko funkcjonalność i pozytywny odbiór wizualny, ale też wskazanie rozwiązań proekologicznych oraz zmniejszających koszty eksploatacji.

"Sąd uznał, że na szczególne wyróżnienie zasługuje sposób rozplanowania funkcji oraz kreowania miejsc o potencjale integracyjnym na pl. Weteranów 1863 r., przy uwzględnieniu zarówno rangi, jak i roli obiektów istniejących w bezpośrednim sąsiedztwie placu. Wśród nich należy wymienić: ogród różany z pergolą przed wejściem do Szpitala Praskiego, czytelnie podkreślone wejście do katedry św. Floriana wraz z miejscami wypoczynkowymi oraz strefa rekreacyjna w sąsiedztwie baru mlecznego »Rusałka« - przekazali urzędnicy.

Jak dodali, jury doceniło również propozycję umieszczenia na nowo projektowanym placu przed dawnym Kinem Praha rzeźbiarsko-wodnej instalacji artystycznej, która honoruje zanikającą tradycję zawodów rzemieślniczych. Poza tym pod uwagę wzięto skalę proponowanego zazielenienia okolicy, połączoną z rozwiązaniami w zakresie gospodarowania wodami opadowymi, które są stosunkowo łatwe w wykonaniu i utrzymaniu. "Wszystkie zaproponowane rozwiązania cechuje wysoka elastyczność funkcjonalna i ekonomiczna - przyjęto materiały pochodzące z rozbiórek oryginalnych nawierzchni oraz unika się kosztownych przebudów infrastruktury technicznej" - czytamy w komunikacie miasta.

Legendarne baseny w Warszawie powrócą? Mają wielki potencjał!
Warszawa Radio ESKA Google News
Architektura-murator. Podcast 30/30
Drzewo i architektura. Czas na nowe podejście?