Adam Glapiński

i

Autor: ARTUR HOJNY / SE / WARSZAWA

Finanse

Stopy procentowe. Jest nowa decyzja RPP [grudzień 2024]

2024-12-04 15:40

Rada Polityki Pieniężnej w środę zdecydowała o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie - poinformował bank centralny w komunikacie z 4 grudnia. Stopa referencyjna NBP nadal wynosi więc 5,75 proc.

Stopy procentowe - decyzja RPP grudzień 2024

Narodowy Bank Polski w środowym komunikacie podał, że główna stopa NBP, stopa referencyjna, została utrzymana na poziomie 5,75 proc. Stopa depozytowa wynosi 5,25 proc., stopa lombardowa - 6,25 proc. Stopa redyskontowa weksli została utrzymana na poziomie 5,8 proc., a stopa dyskontowa weksli wynosi nadal 5,85 proc.

Ostatni raz Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na obniżkę stóp procentowych w październiku 2023 r. Wówczas stopy procentowe zostały obniżone o 0,25 pkt. proc.

Kiedy obniżka stóp procentowych?

Ogłoszona w środę decyzja RPP jest zgodna z przewidywaniami ekspertów. - Nie spodziewamy się obniżki stóp procentowych. Większość członków RPP dała jasno do zrozumienia, jakie warunki są konieczne, aby doszło do obniżki stóp procentowych. I te warunki nie są jeszcze spełnione - powiedziała we wtorek w rozmowie z PAP ekonomistka banku PKO BP Urszula Kryńska.

Obecnie główna stopa procentowa NBP, stopa referencyjna, wynosi 5,75 proc. Zgodnie z wypowiedziami prezesa NBP Adama Glapińskiego, do obniżki stóp procentowych konieczne jest osiągnięcie przez inflację szczytu, a następnie rozpoczęcie procesu jej obniżania z perspektywą spadku wskaźnika wzrostu cen do poziomu celu inflacyjnego, czyli 2,5 proc. +/- 1 pkt. proc.

- Inflacja osiągnie swój szczyt dopiero pod koniec I kwartału i zacznie spadać. W marcu pojawi się też nowa projekcja inflacji, która pokaże ten spadek. Jednak według nas, w marcu nie będzie decyzji o obniżce. Pierwszej obniżki spodziewamy się dopiero w maju, a łącznie w całym 2025 r. stopy spadną o 100 pkt. bazowych, co oznacza, że będą łącznie cztery obniżki - przekazała ekonomistka PKO BP.

Jej zdaniem decyzje rządu o utrzymaniu zasad mrożenia cen energii przez dziewięć miesięcy 2025 r. zwiększą szanse na obniżki stóp procentowych już od maja. - Gdyby ceny nie były mrożone, to sytuacja byłaby bardziej skomplikowana, bo mielibyśmy do czynienia ze wzrostem inflacji. Mrożenie zaś sprawia, że na początku roku będziemy mieli do czynienia ze stabilizacją tego wskaźnika - powiedziała Urszula Kryńska.

CH Marywilska 44 w Warszawie - oględziny po pożarze - zobacz zdjęcia:

Warszawa Radio ESKA Google News
Autor:
"SPRAWA GLAPIŃSKIEGO BĘDZIE ROZSTRZYGNIĘTA!" Kosiniak-Kamysz obiecuje!