Adam Glapiński

i

Autor: ARTUR HOJNY / SE

Stopy procentowe w Polsce. Rada Polityki Pieniężnej przekazała swoją najnowszą decyzję

2022-12-07 17:59

Rada Polityki Pieniężnej zebrała się, aby zdecydować o wysokości stóp procentowych. Jak oficjalnie przekazano, te pozostaną na niezmienionym poziomie. Jest to zgodne z przewidywaniami ekspertów.

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała ws. stóp procentowych

W środę zebrała się Rada Polityki Pieniężnej, która zdecydowała o wysokości stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego.

- Oczekujemy, że Rada Polityki Pieniężnej utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie. W naszej ocenie RPP zakończyła już cykl podwyżek stóp procentowych i pozostaną one na obecnym poziomie przez długi czas – powiedział PAP jeszcze przed ogłoszeniem dzisiejszej decyzji ekonomista Banku Pekao Kamil Łuczkowski.

Dodawał, że na decyzję RPP o niezmienianiu stóp wpłynie przede wszystkim fakt, że zarówno prognozy NBP, jak i te dostępne na rynku pokazują, że inflacja osiągnie szczyt na początku przyszłego roku, a potem w kolejnych miesiącach będzie spadać.

Ostatecznie okazało się, że przewidywania eksperta były słuszne. Stopy procentowe pozostały bowiem na tym samym poziomie:

  • stopa referencyjna - 6,75 proc. w skali rocznej;
  • stopa lombardowa - 7,25 proc. w skali rocznej;
  • stopa depozytowa - 6,25 proc. w skali rocznej;
  • stopa redyskonta weksli - 6,80 proc. w skali rocznej;
  • stopa dyskontowa weksli - 6,85 proc. w skali rocznej.

Czytaj również: Oszustwa na fałszywy numer konta bankowego. Policja złapała naciągacza

Długi cykl podwyżek stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej rozpoczęła cykl podwyżek stóp procentowych w październiku 2021 r. Łącznie podwyżek stóp procentowych było 11, ostatnia miała miejsce we wrześniu br. W rezultacie główna stopa procentowa NBP, referencyjna, wzrosła z 0,1 proc. do 6,75 proc. obecnie.

Gdzie trzymać pieniądze - w skarpecie czy na koncie?