Wizja strajku weterynarzy jest całkiem realna. W piątek, 12 sierpnia odbyło się posiedzenie Komitetu Protestacyjnego Porozumienia Warszawskiego, które poświęcono kwestiom organizacyjnym ewentualnego protestu. Miałby on być reakcją na opublikowane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozporządzenie w sprawie wysokości wynagrodzenia za wykonywanie czynności przez lekarzy weterynarii i inne osoby wyznaczone przez powiatowego lekarza weterynarii. Chodzi o stawki za usługi weterynarzy - między innymi badanie mięsa czy kontrolę bydła i drobiu. Wcześniej Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna Wynegocjowała z resortem zadowalające warunki. W rozporządzeniu MRiRW tych ustaleń jednak nie uwzględniono.
Polecany artykuł:
Weterynarze chcą powrotu do wcześniejszych ustaleń
Kompromis z resortem rolnictwa miał zapewnić weterynarzom korzystne warunki pracy i wynagrodzeń. W opublikowanym 10 sierpnia rozporządzeniu, ministerstwo zawarło jednak własne stawki. Rzecznik Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej Witold Katner stwierdza, że z ustaleń zrezygnowano na dzień przed publikacją rozporządzenia, a wynagrodzenia przedstawione w nowym są nieakceptowalne. Katner podkreśla, że weterynarze chcą przywrócenia wcześniejszych porozumień:
W tym rozporządzeniu są stawki wynagrodzeń dla lekarzy weterynarii, które w niektórych punktach nie były waloryzowane od kilkunastu lat. [...] To, co zostało osiągnięte, czyli bardzo dobre naszym zdaniem rozporządzenie, powinno zostać przywrócone. A te, rozporządzenie, które zostało podpisane, powinno zostać wyrzucone do kosza.
Strajk weterynarzy wisi w powietrzu
Weterynarze nie wykluczają podjęcia strajku jeśli MRiRW zostanie przy własnym rozporządzeniu. 28 sierpnia spotkać maja się lekarze weterynarii oraz pracownicy inspekcji weterynaryjnej. To wówczas ma zostać podjęta decyzja o tym, czy strajk się odbędzie i jaką mógłby mieć formę.
Postulaty weterynarzy
W komunikacie Komitetu Protestacyjnego Porozumienia Warszawskiego przedstawiono cele weterynarzy. Są nimi:
- Przyjęcie przez rząd RP rozporządzenia o wynagrodzeniach w treści wypracowanej i uzgodnionej z Wicepremierem Henrykiem Kowalczykiem,
- przyjęcie przez rząd RP uwag weterynarzy do rozporządzenia o opłatach,
- zapewnienie środków finansowych na podwyżki płac pracowników w jednostkach organizacyjnych Inspekcji Weterynaryjnej, w których w ostatnim okresie nie przeprowadzono ich regulacji,
- zapewnienie odpowiednich środków dla urzędowych lekarzy weterynarii oraz pracowników Inspekcji Weterynaryjnej w budżecie na 2023 r.