parkomat

i

Autor: Ewa Sas

Strefa płatnego parkowania w Warszawie: prokuratura nie odpuszcza

2021-02-09 21:25

Zaledwie w piątek Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił pierwszą skargę prokuratury na funkcjonowanie strefy płatnego parkowania. Już posypały się kolejne skargi. Zdaniem prokuratury uchwały rady miasta dotyczące strefy łamią konstytucyjną zasadę proporcjonalności.

Wielka śnieżyca nad Warszawą. Drogi znów są białe

Podwyżek nie było od lat, ale to nie wina mieszkańców

Pierwszą kwestią, którą podważa prokuratura, jest podniesienie stawki godzinowej z 3zł na 3,9zł. To właśnie ten element uchwały ma być sprzeczny z zasadą proporcjonalności.

W Internecie znaleźć można taką definicję zasady proporcjonalności:" - Zasada proporcjonalności nakazuje organom państwowym użycie jedynie takich środków, które są niezbędne dla osiągnięcia konkretnego celu. Oznacza to, że organy państwowe mają osiągać cel, który służy społeczeństwu, jak najmniejszym jego oraz poszczególnych jednostek kosztem."Prokuratura podkreśla, że to że miasto od lat nie podnosiło opłat za parkowanie nie oznacza, że może jednorazowo zarządzić wysoką podwyżkę. Bo lata opieszałości nie wynikają z winy mieszkańców, którzy teraz muszą ponosić koszta.

To nie koniec zarzutów prokuratury - Mówimy tutaj również o rozszerzeniu godzin, kiedy opłaty za parkowanie a także mówimy tutaj o opłacie pobieranej za tzw. miejsca koperty - mówi rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Aleksandra Skrzyniarz.

Miasto już raz usłyszało ten zarzut

Argument o proporcjonalności prokuratura już raz wystosowała - przy skardze na podniesienie stawki za brak opłaconego parkowania (ta została podniesiona z 50zł na 250zł). Na taki zarzut urzędnicy miejscy mieli kontrargument. - Rada wprowadziła zmianę w wysokości niższej, niż ta dopuszczana przez ustawodawcę - mówiła Karolina Gałecka z urzędu miasta. W przypadku stawki za godzinę parkowania władze Warszawy też nie sięgnęły po najwyższe stawki. Wystarczy wspomnieć o Krakowie, gdzie w niektórych obszarach parkowanie kosztuje nawet 6zł za godzinę.

W piątek (5 II) Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił skargę prokuratury dotyczącą obszaru strefy płatnego parkowania. Chodziło o poszerzenie jej o obszary Pragi Północ oraz Woli. Nie wiadomo jeszcze kiedy WSA wyda wyrok w sprawie podwyższenia kary za brak opłaty w strefie.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Sonda
Czy za rażące naruszenie przepisów drogowych kierowcy powinni tracić prawo jazdy dożywotnio?