Zwycięski projekt zespołu z Finlandii

i

Autor: Marty Stewart, Kalle Oiva / Petri Aarnio

Architecture Student Contest: Studenci z całego świata projektowali przestrzeń w Warszawie

2022-06-10 21:01

Zakończyła się 17. edycja Architecture Student Contest. Organizowane przez firmę Saint Gobain wydarzenie tym razem skupiło się na Warszawie, a dokładnie na terenie przy ul. Berka Joselewicza, w sąsiedztwie Dworca Wschodniego. Zadaniem studentów było zaprojektowanie akademika.

e–Polska Odbudowa Ukrainy

Wyjątkowe miejsce

Działka przy Berka Joselewicza nie jest zwykłą działką. Mieści się tam dawna fabryka Józefa Rosenthala, która swoją działalność rozpoczęła z początkiem XX w. Dziś to miejsce szczególnie ważne dla mieszkańców Pragi, znajdujące się pod ochroną konserwatora. W tym miejscu - według zadania konkursu - miałby się mieścić akademik.

- To jest ciekawy pomysł, który daje studentom dużo możliwości. Powiązanie życia akademickiego z towarzyszącymi funkcjami, z formami aktywizacji dla studentów, to niezłe wyzwanie - zarówno pod kątem architektonicznym, jak i funkcjonalny. - mówi Katarzyna Zdrodowska, dyrektorka-koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego w Urzędzie m.st. Warszawy.

Jury oceniało 52 prace, ale prac zgłoszonych przez studentów było w sumie aż 300. Proponowane rozwiązania musiały być zgodne z wizją Warszawy neutralnej klimatycznie 2050 i wizją strategii #Warszawa2030.

Na podium znaleźli się:

1. Zespół z Finlandii z Uniwersytetu w Oulu, w składzie Marty Stewart i Kalle Oiva, którzy przygotowywali projekt pod okiem nauczyciela Petri Aarnio.

2. Zespół łotewski z Politechniki w Rydze. Autorzy projektu to Edgars Plocins, Rojs Rozentāls, a opiekun merytoryczny to Edgars Bondars.

3. Drużyna z Polski. Studenci Politechniki Gliwickiej - Grzegorz Staroń i Grzegorz Środa przygotowali swoją koncepcję pod okiem profesora Andrzeja Dudy.

- Mieliśmy trzy główne założenia. Chcieliśmy uhonorować stary budynek, chcieliśmy użyć źródeł odnawialnych w innowacyjny sposób a także wprowadzić nowy sposób budowania zieleni dla mieszkańców - mówi Marty Stewart z z Uniwersytetu w Oulu.

- Główną ideą było pokazanie budynku istniejącej fabryki. Wynieśliśmy go na wysokość 3 kondygnacji.Wewnątrz, na patio, na podwórku zaprojektowaliśmy ogrody deszczowe ze szklarniami, na szczycie których umieściliśmy filtry węglowe, które mają na celu czyszczenie powietrza z cząstek stałych. Zasilane to wszystko będzie panelami słonecznymi, co ma uniezależnić ten budynek energetycznie - opisuje Grzegorz Środa z Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Realizacja nie jest nagrodą

Konkurs od początku nie miał być konkursem realizacyjnym. Oznacza to, że w pobliżu Dworca Wschodniego nie stanie akademik.

- Traktujemy ten konkurs jako wyzwanie dla studentów i inspiracje dla nas. Ale nie ma planów realizacji [ tych projektów - przyp.red.] - mówi dyr. Katarzyna Zdrodowska. - Część działek zlokalizowanych w pobliżu dworca objęta jest roszczeniami. Nie możemy jeszcze ogłosić postępowań związanych z realizacjami rewitalizacji tego terenu. Kwestie własnościowe muszą zostać wyjaśnione.

Miasto myśli o zrealizowaniu na tym terenie inwestycji w ramach partnerstwa prywatno-publicznego.

QUIZ: Szczecin czy Berlin?

Pytanie 1 z 15
Na zdjęciu jest Szczecin czy Berlin?
Quiz: Szczecin czy Berlin?

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!