Jan Chojnacki z Uniwersytetu Warszawskiego laureatem "studenckiego Nobla"
Nagrodę przyznano w kategorii fizyka i astronomia. Plebiscyt organizuje Niezależne Zrzeszenie Studentów. Praca grupy Jana Chojnackiego koncentruje się na czasach, gdy wszechświat gwałtownie rozszerzał się po wielkim wybuchu. Studenci próbują potwierdzić, że nasz wszechświat jest jedynym istniejącym.
- Bardzo ciężko jest pozbyć się dodatkowych wszechświatów, bo tylko niektóre teorie fizyczne są w stanie ich nie produkować. Problem z nimi jest taki, że tworzy ich się bardzo dużo, nieskończenie wiele. Gdy czasoprzestrzeń się rozszerza, dzieje się to bardzo szybko, szybciej od światła. Więc nie jesteśmy w stanie wysłać tam sygnału świetlnego i sprawdzić, czy są - mówi laureat.
Czytaj także: Rusza remont stadionu "Skry". Ratusz zapowiada pierwsze efekty jeszcze w tym roku
Chojnacki jest jednym z dziewięciu studentów, którzy otrzymali studenckiego Nobla. - To cykliczny konkurs organizowany przez Niezależne Zrzeszenie Studentów. Ma na celu promowanie nauki i docenianie naukowców, działaczy, społeczników i artystów - mówi Aleksandra Badzioch, koordynator konkursu.
Studenci otrzymali po pięć tysięcy złotych nagrody, a ich praca nabiera rozgłosu.
Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!