Aktualizacja, 23.10.2020
Na prośbę rzeczniczki Uniwersytetu Warszawskiego, dr Anny Modzelewskiej uspokajamy studentów, że wciąż trwa nabór do akademików należących do UW.
Podkreślamy też, że kryteria przyznawania miejsc w akademikach nie zostały zaostrzone, ale zmienione na korzyść studentów. - Brany jest pod uwagę dochód na osobę w rodzinie i odległość z miejsca stałego zamieszkania. Odległość z miejsca stałego zamieszkania wnioskodawcy do Uniwersytetu z uwzględnieniem rzeczywistych szlaków komunikacyjnych (wnioskodawca za to kryterium może otrzymać od 0 do 25 pkt) – liczbę punktów ustala się proporcjonalnie do odległości; w zeszłym roku 25 pkt przyznawano za 500 km i więcej; w tym roku zmniejszono tę odległość do 250 km - uzupełnia rzeczniczka UW.
Jak podkreśla dr Anna Modzelewska, student, który był bohaterem naszego tekstu prawdopodobnie nie został zakwaterowany w akademiku ze względu na niespełnienie pewnych kryteriów. Powodem nie była mniejsza liczba miejsc w domach studenckich.
Co więcej, Biuro Spraw Studenckich UW informuje, że skierowania do akademika wystawiane są w tej chwili w ramach wolnych miejsc. Jeżeli student wyraża chęć zamieszkania w akademiku i napisze maila to (po sprawdzeniu w systemie USOS) skierowanie wystawiane jest od ręki. Nie ma już tur przyznawania miejsc i nie jest brane pod uwagę oświadczenia o dochodach i odległości.
Mniej miejsc w akademikach
W akademikach Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, największym studenckim zagłębiu w Warszawie, w pokojach 3-osobowych zakwaterowane są dwie, w 2-osobowych - tylko jedna. Z kolei na Uniwersytecie Warszawskim wynająć można tylko tzw. jedynkę. A im mniej osób w w pokoju - tym większa cena wynajmu. W niektórych przypadkach tylko o kilkadziesiąt złotych, w innych - nawet o kilkaset. A to już tak nie cieszy studentów, jak samodzielny pokój.
Czytaj także: Warszawska Karta Miejska - czy można zawiesić bilet? [INFORMATOR]
Ile kosztuje pokój w akademiku?
- Do zakwaterowania przeznaczone są wyłącznie pokoje jednoosobowe. Miesięczny koszt pobytu w akademikach Uniwersytetu Warszawskiego waha się od 345 do 700 zł od osoby, w zależności od rodzaju pokoju - podkreśla rzeczniczka UW, dr Anna Modzelewska.
Według informacji znajdujących się na stronie Uniwersytetu Warszawskiego ceny są następujące:
- Dom Studenta Nr 1 „Muchomorek” - cena za pokój 1-osobowy: 525 zł/osobę,
- Dom Studenta Nr 2 „Żwirek” - cena za pokój 1-osobowy: 525 zł/osobę,
- Dom Studenta Nr 3 „Kic” - cena za pokój 1-osobowy w zależności od adresu: 525 zł/osobę, 640 zł/osobę, 680 zł/osobę, 700 zł/osobę,
- Dom Studenta Nr 4 „Zamenhof” - cena za pokój 1-osobowy: 620 zł/osobę,
- Dom Studenta Nr 5 „Smyczkowa” - cena za pokój 1-osobowy: 620 zł/osobę,
- Dom Studenta Nr 6 „Radomska” - cena za pokój 1-osobowy: 570 zł/osobę.
Tańsze są opłaty za pobyt w pokoju 3-osobowym (ok. 345 zł) , czy 2-osobowym ( ok. 460 zł) - w tej chwili ich wynajem jest niemożliwy.
- Obawiam się, że przy wyższych opłatach za akademik, w porównaniu do tych cen, które płaciliśmy za miejsce w pokoju 3-osobowym, ja nie byłbym w stanie się utrzymać - mówi student UW.
Czy w akademikach wystarczy miejsc dla studentów?
Zakwaterowanie wyłącznie w pokojach 1-osobowych to automatycznie mniej miejsc dla studentów. UW podkreśla, że jeśli wolnych miejsc będzie więcej, nabór zostanie przedłużony. Ale już teraz wielu studentów musiało zrezygnować.
- Miejsc jest znacznie mniej niż wcześniej, więc weryfikacja wniosków o zakwaterowanie jest zaostrzona. Wiele osób w ogóle nie dostało szansy na zakwaterowanie w domu studenta, tak jak ja niestety - dodaje student UW.