Polska była w 2021 r. druga w Europie pod względem tempa wzrostu zgłoszeń

i

Autor: materiały partnera Polska była w 2021 r. druga w Europie pod względem tempa wzrostu zgłoszeń

Światowy Dzień Wody w Warszawie. MPWiK: Na jakość wody mamy dowody

2022-03-18 13:27

Światowy Dzień Wody obchodzimy we wtorek, 22 marca. Woda jest niezbędna do życia właściwie wszystkich organizmów. Co więcej, stanowi średnio 70 proc. masy dorosłego człowieka! W przypadku wody, którą piją warszawianki i warszawiacy, nie może więc być znaków zapytania. Przy okazji Światowego Dnia Wody o jakości warszawskiej kranówki, opowiadają dr Anna Olejnik, zastępczyni dyrektora Pionu Wody w MPWiK Warszawa oraz Izabela Łukaszuk-Dziuba, szefowa laboratoriów stołecznego MPWiK.

MPWiK zapewnia: Warszawską kranówkę warto pić!

Czy woda z kranu jest zdrowa? Czy nieprzegotowana nie zaszkodzi? Czy jest ona wystarczająco dobrze przebadana, nim trafi do warszawskich kranów? Na moment przed Światowym Dniem Wody wszelkie wątpliwości rozwiewają specjalistki z Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. - Piję wodę z kranu bez przegotowania i polecam ją wszystkim jeszcze nieprzekonanym. Gwarantuję, że jej jakość spełnia wymagania prawa polskiego i unijnego. Woda dostarczana mieszkańcom stołecznej aglomeracji jest badana na każdym etapie uzdatniania, a nawet dalej, w miejskiej sieci wodociągowej - zapewnia Izabela Łukaszuk-Dziuba, szefowa laboratoriów stołecznego MPWiK, które czuwają nad jakością wody w naszych kranach.

A badań jest naprawdę sporo! - W czterech akredytowanych laboratoriach spółki rocznie wykonuje się około 200 tysięcy analiz wody, czyli średnio 600 dziennie - aż 4 razy więcej niż wymaga rozporządzenie Ministra Zdrowia. Wodę badamy 7 dni w tygodniu, a wyniki publikujemy na stronie mpwik.com.pl. Dzięki temu dostęp do informacji potwierdzających jakość naszej wody ma praktycznie każdy - wyjaśnia Izabela Łukaszuk-Dziuba.

Warto też dodać, że parametry takie jak smak i zapach wody też podlegają kontroli! - Smak i zapach wody kontrolują testerzy kranówki, czyli wodni sommelierzy. Wykonywane przez nich badania sensoryczne polegają na ocenie zapachu i smaku wody w grupie minimum trzech osób, by zachować obiektywizm i potwierdzić wynik - podała szefowa laboratoriów stołecznego MPWiK.

Światowy Dzień Wody w Warszawie. MPWiK: Na jakość wody mamy dowody

i

Autor: materiały partnera Światowy Dzień Wody w Warszawie. MPWiK: Na jakość wody mamy dowody

Jak przekonać nieprzekonanych?

Co ciekawe, picie wody bezpośrednio z kranu deklaruje mniej więcej połowa warszawiaków. Jak zatem przekonać tę drugą nieprzekonaną jeszcze połowę? - Sądzę, że kluczowa jest edukacja i rzetelna informacja. Jeśli widzimy czarno na białym wyniki badań wody, które pokazują, że nasza woda jest bezpieczna i można pić ją prosto z kranu, dla mnie nie ma mocniejszego dowodu, by to robić. Wiele osób może nie pić wody z kranu, opierając się na wyobrażeniach, powtarzanych sloganach, a nie na rzetelnej, popartej dowodami informacji. Tymczasem ta informacja jest dostępna cały czas - na stronie mpwik.com.pl, na której publikujemy codziennie szczegółowe wyniki badań kranówki - podpowiada dr Anna Olejnik, zastępczyni dyrektora Pionu Wody w MPWiK Warszawa.

A jak wygląda kwestia mineralizacji warszawskiej wody? Często wydaje nam się, że woda kupowana w butelkach jest lepsza niż kranówka. Okazuje się, że wcale tak nie jest! - Warszawska kranówka jest średnio zmineralizowana, czyli uniwersalna i bezpieczna dla wszystkich. I to nie tylko ludzi, ale też różnych urządzeń, np. pralek, ekspresów do kawy, zmywarek do naczyń. Nie potrzebuje plastikowych butelek, więc pijąc wodę z kranu dbamy o środowisko - tłumaczy dr Anna Olejnik.

Światowy Dzień Wody w Warszawie. MPWiK: Na jakość wody mamy dowody

i

Autor: materiały partnera Światowy Dzień Wody w Warszawie. MPWiK: Na jakość wody mamy dowody

Świętuj z nami Światowy Dzień Wody

Już w niedzielę, 20 marca, z okazji Światowego Dnia Wody MPWiK przygotowało szereg atrakcji oraz naukowych ciekawostek na temat warszawskiej kranówki. Część z zaplanowanych aktywności, jak np. otwarta gra miejska, będzie realizowanych stacjonarnie na terenie miasta. Pozostałe, kierowane głównie do młodszych odbiorców, odbędą się online.

Już teraz zdradzimy jedną z ciekawostek. Mało bowiem kto wie, że MPWiK Warszawa ma swoich marynarzy! - Pod banderą MPWiK pływa nas 35, a naszym zadaniem jest dbanie o jakość wody już u samego źródła. 70 procent wody dla stolicy pochodzi spod dna Wisły – to tzw. woda infiltracyjna. Pod kilkumetrową warstwą piasku i żwiru, specjalne, perforowane rury, dreny, pobierają wodę, która trafia następnie do stacji uzdatniania. Naszą rolą jest zadbać, by złoże było odpowiedniej grubości i gęstości, a do jego spulchniania używamy naszych specjalistycznych jednostek – spulchniaczy hydraulicznych o wdzięcznych imionach Chudy Wojtek II i Chudy Wojtek III. Poza utrzymywaniem należytego stanu dna rzeki, wypływamy także na pobory próbek do badań wody w Wiśle - opowiada kpt. Maciej Gwistka, kierownik Oddziału Eksploatacji Ujęć Wody i Obiektów Pływających MPWiK.

Światowy Dzień Wody w Warszawie. MPWiK: Na jakość wody mamy dowody

i

Autor: materiały partnera Światowy Dzień Wody w Warszawie. MPWiK: Na jakość wody mamy dowody

Więcej informacji na temat Światowego Dnia Wody i atrakcji przygotowanych z tej okazji przez MPWiK dostępnych jest na stronie spółki.