Święto Dziękczynienia - co to za święto? Skąd się wzięło?
W Stanach Zjednoczonych Święto Dziękczynienia jest tradycyjnie obchodzone w czwarty czwartek listopada. Tego dnia Amerykanie spotykają się w gronie rodziny i przyjaciół, by dziękować za całe dobro, które otrzymali. Skąd jednak wywodzi się ta wyjątkowa tradycja?
Thanksgiving Day stał się amerykańskim świętem narodowym w 1863 roku decyzją prezydenta Abrahama Lincolna. Celebracja nawiązuje do losów europejskich osadników - według tradycji pierwszy Dzień Dziękczynienia miał być obchodzony w kolonii Plymouth w 1621 roku. Pielgrzymi świętowali w ten sposób zbiory i przetrwanie zimy, w czym pomóc im mieli rdzenni mieszkańcy kontynentu.
Czytaj również: Warszawska galeria szykuje świąteczne atrakcje. W planach spotkanie z Mikołajem
Święto Dziękczynienia - tradycje, potrawy
W Polsce daniem kojarzonym ze Świętem Dziękczynienia jest przede wszystkim pieczony indyk, serwowany z nadzieniem, które może różnić się w zależności od regionu. Na stołach nie brakuje również ziemniaków, sosu żurawinowego, zapiekanki z fasolki czy kukurydzy. W ramach części słodkiej serwuje się tarty z różnorodnym wypełnieniem.
Warto zaznaczyć, że ze wspomnianym powyżej indykiem wiąże się dość nietypowa tradycja "ułaskawiania" ptaków przez amerykańskiego prezydenta. Jako pierwszy tego niezwykłego aktu miał dokonać jeszcze Abraham Lincoln, a jako coroczny rytuał przyjął się za czasów George'a H.W. Busha. Podobnie stało się i w tym roku - Joe Biden darował życie Peach i Blossom z Minnesoty.
- W tym roku Amerykanie zjedzą 46 milionów takich indyków, zakładając, że każdy z nich zje około 250 gramów. W kraju znanym z tak małej liczy dni świątecznych, przygotowanie wielkiego ptaka zaczyna się już na kilka dni przed świętowaniem - przekazał Sergiusz Zgrzebski, korespondent Radia ESKA i Super Expressu w USA.
Poza tradycyjnymi daniami, nieodłącznym elementem Thanksgiving Day jest również wielka parada ulicami Manhattanu czy tradycyjny mecz footballu amerykańskiego. - Amerykanie tego dnia do ostatnich chwil podróżują do swoich bliskich, by zasiąść z nimi do świątecznego stołu. Jak szacują specjaliści, w tym czasie w podróży - na drogach i w powietrzu - jest ok. 80 mln ludzi - informował nasz korespondent.
Czytaj również: Ruszył Jarmark Bożonarodzeniowy w Warszawie. Sprawdziliśmy tegoroczne ceny
Najpierw odpoczynek, później zakupowe szaleństwo
Warto zaznaczyć, że tuż po Święcie Dziękczynienia Amerykanie ze sporą radością ruszą na potężne zakupy. 29 listopada przypadnie bowiem Black Friday, czyli dzień, w którym liczne marki decydują się na wprowadzenie dużych promocji, obowiązujących jedynie czasowo. Choć zwyczaj narodził się w USA, z roku na rok staje się coraz bardziej popularny również w Polsce - firmy starają się przyciągać specjalnymi ofertami do sklepów stacjonarnych i internetowych ogromne grupy klientów.