130 litrów wody dziennie zużywają mieszkańcy Warszawy

i

Autor: pexels.com

"Szanuj wodę" – zakręcaj, zbieraj, oszczędzaj! - rusza nowa akcja stołecznego ratusza!

2022-07-19 9:05

130 litrów wody - tyle średnio dziennie zużywa każdy mieszkaniec Warszawy. Te dane są alarmujące, stołeczny ratusz rusza więc z akcją, która ma zapobiec marnowaniu wody. Na czym ona polega? O tym poczytacie w dalszej części artykułu.

Alarmujące dane

130 litrów - tyle wody dziennie zużywa statystyczny mieszkaniec Warszawy. To alarmujące dane, więc stołeczny ratusz ruszył z kampanią “Szanuj wodę - zakręcaj, zbieraj, oszczędzaj!”. W jej ramach na ulicach Warszawy zobaczyć możemy plakaty z symboliczną kroplą. To nie jedyne działania władz miasta, do akcji włączyła się także dzielnica Wola - przy urzędzie wybudowano instalację do zbierania deszczówki.

"Wolski Zakład Gospodarowania Nieruchomościami kupił blisko 50 zbiorników na deszczówkę, które rozdysponował między budynki administrowane przez miasto oraz wspólnoty mieszkaniowe. Lokatorzy opiekujący się podwórkowymi zieleńcami nie muszą pobierać z wodociągów wody do podlewania miejskiej zieleni, bo wykorzystują w tym celu zgromadzoną deszczówkę" - mówi burmistrz Woli Krzysztof Strzałkowski.

Nowy park kieszonkowy przy ul. Fabrycznej w Krakowie

Mieszkańcy starają się dbać o środowisko

Ratusz przypomina, że mieszkańcy również mogą pomóc przyrodzie, zwracając uwagę na to jak wykorzystują wodę. Zapytaliśmy więc warszawiaków w jaki sposób starają się ją oszczędzać.

"Trzeba patrzeć co się robi, maksymalnie mądrze gospodarować wodą - przy sprzątaniu, pralkę rzadziej nastawiać."

"Staramy się oszczędzać. Jak myjemy zęby staramy się zwracać uwagę, żeby kran był zakręcony."

"Prysznic biorę, strumień mniejszy puszczam."

Słyszymy wśród mieszkańców Warszawy.

QUIZ. Jedzenie na literę D
Pytanie 1 z 15
Daktyle to owoce palm daktylowych, które jada się

Plakaty wiszą w mieście

Grafiki z hasłami zachęcającymi do szanowania wody możecie znaleźć na stacjach metra czy miejskich rowerach. W ubiegłym roku dzięki wodnemu recyklingowi zaoszczędzono prawie dwa i pół miliona litrów wody.