Szczepienia na koronawirusa w Warszawie
W Warszawie trwają szczepienia przeciwko COVID-19. Zaszczepiono już ok 400 osób w szpitalach Bielańskim, Czerniakowskim i na Inflanckiej. W trzech placówkach chęć zaszczepienia zadeklarowało w sumie ponad 1800 pracowników.
- Zgłosiło się 90 proc. pracowników - mówi Agnieszka Kujawska-Misiąg, dyrektor wojewódzkiego szpitala zakaźnego przy ul. Wolskiej w Warszawie.
Czytaj także: Jak będą wyglądały pierwsze szczepienia na koronawirusa: Jak się do nich przygotować?
Szczepionki przeciwko COVID-19 otrzymały także trzy miejskie szpitale, które funkcjonują jako szpitale węzłowe. Szpital Czerniakowski dostał 75 dawek szczepionki w poniedziałek wieczorem i już tego samego dnia rozpoczął pierwsze szczepienia. Również na środę w szpitalu planowana jest następna dostawa 75 dawek szczepionki, a na poniedziałek 4 stycznia - kolejnych 150 sztuk. Łącznie w Czerniakowskim zgłoszonych do zaszczepienia jest 425 osób.
Rzeczniczka stołecznego ratusza Karolina Gałecka poinformowała, że Szpital Bielański otrzymał 225 dawek do środy włącznie i szczepi na bieżąco. W szpitalu zgłoszonych do szczepień jest 1206 osób.
75 dawek szczepionki dotarło również we wtorek do szpitala "Inflancka". - Do tej pory szpital wykorzystał 50 - poinformowała Gałecka. Kolejna dostawa planowana jest na początku stycznia. Do szczepień zgłosiło się 170 osób.
We wtorek rozpoczęto także szczepienia na terenie Centrum Dydaktycznego WUM przy ul. ks. Trojdena. Jako pierwsza zaszczepiona została pielęgniarka Bogda Lipszyc - kierownik Przychodni Centrum Medycznego WUM oraz kilkudziesięciu pracowników CM WUM.
W środę ruszyły również szczepienia pracowników Dziecięcego Szpitala Klinicznego UCK WUM, a od poniedziałku 4 stycznia szczepieni będą pracownicy Centralnego Szpitala Klinicznego UCK WUM przy ul. Banacha, Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus UCK WUM i Szpitala Klinicznego im. ks. Anny Mazowieckiej.
Szpital szacuje się, że w pierwszym etapie szczepionkę otrzymają trzy tysiące pracowników medycznych szpitali klinicznych WUM. Następnie szczepieniami objęci będą pozostali pracownicy oraz studenci uczelni, którzy zgłosili chęć przystąpienia do szczepień.
Do końca stycznia do Polski powinno trafić 1,5 mln dawek. Zgodnie ze środowymi zapowiedziami prezesa Agencji Rezerw Materiałowych Michała Kuczmierowskiego tygodniowo Polska będzie otrzymywać ok. 300 tys. szczepionek. Dystrybuowana będzie połowa z nich. Reszta trafi do lodówek jako druga dawka dla osób już zaszczepionych.
Osoby z gr. 0 mogą zgłaszać się jeszcze do 14 stycznia.